Morton’un nöroma ve fibromiyaljisi. İkisi de ilişkili mi?

Ayağın topunun (üçüncü ve dördüncü parmaklar arasındaki bölge) şiddetli ağrı içinde olduğu bir durum Morton’un nöroması olarak bilinir. Bir kişinin bir çakıl taşının üzerinde durduğu hissini verir, belirli bir noktadaki keskin ağrı, o bölgedeki bir sinirin etrafındaki dokuların kalınlaşmasından kaynaklanır ve ayaklarına yol açar. Ayak küresindeki bu tür yanma ve keskin ağrı nedeniyle ayak parmaklarının yanmasına, kaşınmasına veya uyuşmasına da neden olabilir.  

Morton nöromasının gelişmesinin nedenlerinden biri yüksek topuklu ayakkabı giymektir. Daha düşük topuklu veya daha geniş burunlu ayakkabılara geçilerek rahatlayabilir. Aksi takdirde ameliyat veya bazen kortikosteroid gibi enjeksiyonlar gerekir.

Morton nöromasının nedenleri ve fibromiyaljiyle bağlantısı şimdiye kadar bilinmiyor. Morton’un nöroma ve fibromiyaljisini tedavi etmek için farklı tedaviler ve önlemler vardır, ancak her ikisi için de kalıcı bir tedavi henüz tanımlanmamıştır.

Fibromiyalji ağrıya neden olduğundan ve vücuttaki farklı kas ve eklemleri etkilediğinden, hedef bölgeler esas olarak vücutta bulunan yumuşak veya hassas dokulardır. Sonuç olarak, bir günün günlük işleri de son derece acı verici hale gelir. Gün geçtikçe hasta görevlerini yerine getiremez hale gelir. Morton nöroması, fibromiyaljinin nedeni kişinin hareket etmesini ve yürümesini zorlaştırıyorsa. Aslında kişinin yayılmaması izolasyon ve depresyona neden olur.

Morton’un nöroması fibromiyalji ile nasıl ilişkilidir?

Birçok ortopedist, ikisi arasındaki bağlantıyı araştırdı ve sonuçlandırdı. Ama nedeni hala bilinmiyor. Morton nöroma tedavisi sırasında fibromiyalji semptomlarının azaldığı hatta ortadan kalktığı gözlemlenmiştir. Bu başarı, araştırmaların fibromiyaljideki ağrının nedeninin sinir hasarı veya yaralanması olabileceğine inanmasına yol açtı.

Morton’un nöroma durumları

Fibromiyalji gibi, hastaların büyük bir kısmı erkeklerden çok kadındır. Araştırmalar, etkilenen 10 kişiden 8’inin kadın olduğunu gösteriyor. Morton’un nöromasının bir kişide gelişmesi nedeniyle bazı koşullar şunlardır:

 • Şeker hastalığı
 • Artrit
 • VIH
 • Uyku düzensizliği

 Morton’un nöroma belirtileri

Morton’un nöroması, yüksek topuklu ayakkabı giymek veya bazı rahatsız edici fiziksel aktivitelerle daha da kötüleşecektir. Belirtilerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Ayak parmaklarında uyuşma
 • İkinci ve üçüncü ayak parmaklarında yanma ağrısı
 • Ayak toplarında keskin bir ağrı var
 • Ayak parmakları arasında yumru oluşumu veya yumru hissi.
 • Ayaklarda yüksek basınç hissi.
 • Ayaktan ayak parmaklarına doğru yayılan ağrı.
 • Hareket etme ve yürüme zorluğu.

Morton nöromasının kökenleri

Araştırmacılara göre, Morton’un nöromasının kesin nedeni hala bilinmiyor. Fibromiyalji gibi, Morton’un nöromasında da, bu durumla sınırlı olmayan bu tür ağrıların gelişmesine neden olan farklı faktörler vardır. Fibromiyalji ve Morton nöromasının olası birincil gelişimi için faktörler aşağıdakileri içerir:

Dar ayakkabı giyin

Rahatsız ayakkabılar ayaklara baskı yapar. Nedenleri arasında ayaklardaki sinirlerin etrafındaki iltihaplanma yer alır. Yüksek topuklu ayakkabı giymek, ayak parmaklarında tüm vücut baskısına neden olur ve bu da Morton’un nöroma ve fibromiyaljisinin nedenlerine katkıda bulunma olasılığının yüksek olmasına neden olabilir.

sıkıcı eylemler

Ayaklardaki yüksek basınç nedeniyle aktif olarak yorucu uygulama, Morton’un nöromasının bir nedeni olabilir.  Aktiviteler aerobik, yürüyüş ve koşu içerebilir.

yaralanmalar

Ayaklar herhangi bir nedenle yaralanmışsa ve vücudu düzgün duruşta tutamıyorsa, yürürken doğal olmayan pozisyon da sinirlerde iltihaplanmaya neden olabilir.  istikrarsızlık yumru oluşumuna neden olur.

Genetik sorun

Çok az insanın doğuştan ayakları vardır.  Düz ayak olarak adlandırılan düşük kemerli ayakların, Morton’un nöroma gelişiminin hedefi olma olasılığı daha yüksektir.

Morton’un nöroma etkileri

Morton’un nöroması çoğu insan tarafından henüz bilinmiyor. Durum, bir kişinin ayak parmaklarını ve ayaklarını etkiler. Bir kişiye Morton nöroması teşhisi konulursa, bu sinirlerin etraflarında bazı ekstra dokularla çevrili olduğu ve ayak parmaklarını ve ayakları etkileyecek anlamına gelir. Sinirlerin etrafındaki bazı ekstra dokuların büyümesi, ayaklar herhangi bir aktiviteye karıştığında iltihaplanma ve ağrıya neden olur.

Bu durum, genellikle üçüncü ve dördüncü ayak parmakları arasında yapılan iyi huylu bir tümör şeklidir. İkinci ve üçüncü ayak parmakları arasında da gelişebilir. Bu bağ, ayak kemiklerine dokunup yüzeye bastığında, yürürken veya ayakta dururken, böyle bir durumda ayaklara uygulanan basınç şiddetli ağrılara neden oluyordu. Morton’un nöroması fibromiyalji ile birleştiğinde, durum ve ağrı daha da kötüleşti.

Tedavi

Durumu tedavi etmenin temel yolu, fibromiyaljide olduğu gibi yaşam tarzınızdaki birkaç şeyi değiştirmektir. Bazı basit kabartmalar şunları içerir:

 • rahat bir ayakkabı al
 • Ekstra aktiviteden kaçınmak
 • kiloda kal
 • Uygun ortopedik yöntemleri kullanın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *