Miyofasyal Ağrı Sendromu Nedir ve Fibromiyaljiye Nasıl Bağlıdır?

Fibromiyalji ve miyofasyal ağrı sendromu sıklıkla birlikte gider. Sık sık örtüşme ve bazı benzer semptomlar nedeniyle, genellikle aynı durumla karıştırılırlar ve sonuç olarak, her ikisine de sahip kişilere bazen sadece bir teşhis konur ve tedavi edilir.

Bu, üç ana nedenden dolayı gerçek bir sorun:

 1. farklı tedavi gerektirirler
 2. MPS’nin tetik noktaları ortadan kaldırılabilir
 3. MPS ağrısı FMS’yi şiddetlendirebilir ve MPS ağrısını azaltmak FMS semptomlarını önemli ölçüde sakinleştirebilir

Bazı araştırmacılar, bunun bir sendrom değil, bir hastalık olduğuna dair kanıtlar nedeniyle miyofasyal ağrı sendromu yerine “kronik miyofasiyal ağrı” (KMP) adını kullanırlar. (“Sendrom”, bilinen bir nedeni olmayan bir dizi semptomdur.)

genel bakış

MPS’de kaslar ve bağ dokuları (fasyayı oluşturur) tetik noktası (TrP) olarak adlandırılan şeyi geliştirir. Bunlar  FMS ihale noktaları ile aynı değildir .

Tetik noktası, bazen cildinizin altında hissedebileceğiniz küçük, sert bir düğümdür. Düğümün kendisi, özellikle dürtüldüğünde ağrılı olabilir, ancak sıklıkla yansıyan ağrı olarak adlandırılan başka bir bölgede ağrıya neden olur.

Tetik noktalar tipik olarak doku travmasının bir sonucu olarak oluşur. Uzmanlar, çoğu insanda normal olarak iyileşen hasarın neden diğerlerinde TrP’lere neden olduğunu bilmiyorlar. Bununla birlikte, çalışmalar, bazı insanlarda kas yaralanmasının, sinir hücrelerinin kas hücrelerine bağlandığı anormalliklere yol açtığını göstermektedir. Bu, MPS’nin nöromüsküler bir hastalık olduğunu düşündürür.

bağlantı

MPS’li kişilerin neden sıklıkla FMS geliştirdiği henüz net değil, ancak artan kanıtlar, bazı insanlarda kronik ağrının merkezi sinir sisteminde değişiklikler yaparak merkezi duyarlılığa yol açabileceğini gösteriyor. Teoriler doğruysa, MPS’nin erken tedavisi FMS’yi önlemeye yardımcı olabilir.

FMS, MPS ve merkezi duyarlılaşmayı içeren diğer durumlar için ortaya çıkan bir şemsiye terim, merkezi duyarlılık sendromlarıdır.

Belirtiler

MPS ile ilişkili bazı semptomlar FMS ile ilişkili semptomlara benzerken, diğerleri bunlardan yalnızca biriyle bağlantılıdır.

Ortak olarak sahip oldukları semptomlar şunları içerir:

 • hafif ila şiddetli arasında değişen yumuşak doku ağrısı
 • baş ağrıları ve/veya migren
 • rahatsız uyku
 • denge sorunları ve/veya baş dönmesi
 • kulak çınlaması (kulaklarda çınlama) ve kulak ağrısı
 • hafıza sorunları
 • açıklanamayan terleme
 • stres, havadaki değişiklikler/aşırılıklar ve fiziksel aktivite nedeniyle kötüleşen semptomlar

MPS ile ilişkili ancak  FMS ile ilişkili olmayan semptomlar  şunları içerir:

 • ekstremitelerde uyuşma
 • eklemleri patlatmak veya tıklatmak
 • eklemlerde, özellikle çenede sınırlı hareket aralığı
 • çift ​​veya bulanık görme
 • açıklanamayan mide bulantısı

FMS ile ilişkili ancak  MPS ile ilişkili olmayan semptomlar  şunları içerir:

 • tükenmişlik
 • Panik ataklar
 • yüksek düzeyde duyusal girdi nedeniyle bunalmış hissetmek
 • alerjiler ve hassasiyetler
 • periyodik kafa karışıklığı ve oryantasyon bozukluğu

Daha fazla fibromiyalji semptomu için, Fibromiyalji Semptomlarının Canavar Listesine bakın.

Teşhis

Yansıyan ağrı, MPS’yi teşhis ve tedavi etmeyi özellikle zorlaştırır. Tipik olarak, bir doktor “Nereye acıyor?” der. ve sonra işaret ettiğiniz yere bakar. MPS’yi tedavi etmek için sizin ve doktorunuzun belirtilerinizi incelemeniz ve tetik noktalarınızın nerede olduğunu bulmanız gerekir.

Doktorunuz hissederek veya semptomlara göre tetik noktaları bulabilir.

Manyetik rezonans elastografi ve doku biyopsisi gibi testler, TrP’lerde anormallikler gösterebilir, ancak MPS’yi teşhis etmedeki rolleri hala net değildir.

Buna karşılık, hiçbir test veya tarama, FMS’li kişilerin ağrı yaşadığı dokularda anormallikleri ortaya çıkarmaz.

tedaviler

MPS tedavisi için birkaç seçeneğiniz vardır:

 • Tetik Nokta Enjeksiyonları:  Doktor, gergin bantları gevşetmek için doğrudan bir TrP’ye veya etrafındaki birkaç yere bir iğne sokar. Doktor, kortikosteroidler veya lidokain gibi ağrı kesici bir ilaç enjekte edebilir. (Not: Bazı doktorlar kortikosteroidlerin fibromiyalji semptomlarını şiddetlendirebileceğine inanır.)  Hiçbir ilaç kullanılmadığında buna kuru iğneleme denir.
 • Akupunktur:  Akupunktur, kuru iğnelemeye benzer eski bir Çin uygulamasıdır. MPS’de kullanımına ilişkin çalışmalar sınırlı olmakla birlikte umut vericidir ve birçok hasta ve uygulayıcı iyi sonuçlar bildirmektedir.
 • Fizik Tedavi:  MPS’yi tedavi etmek için püskürt ve uzat adı verilen özel bir terapi türü yaygındır. Bir fizyoterapist, kasınıza uyuşturucu madde püskürterek germe egzersizlerinde size rehberlik eder. Terapist ayrıca kaslarınızı ve TrP’lerinizi gevşetmek için belirli masaj tekniklerini kullanabilir. Ek olarak, bir terapist MPS’ye katkıda bulunabilecek kötü duruş gibi faktörler üzerinde sizinle birlikte çalışabilir.
 • İlaçlar:  MPS için yaygın olarak kullanılan ilaçlar arasında Aleve (naproksen) gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) veya Advil ve Motrin gibi ibuprofen bazlı ilaçlar ve amitriptilin, doksepin ve nortriptilin gibi trisiklik antidepresanlar bulunur.

MPS Tedavileri ve FMS Tedavileri

Burada yine bazı örtüşmeler var ama aynı zamanda önemli farklılıklar da var. Hem MPS hem de FMS için kullanılan tedaviler şunları içerir:

 • akupunktur
 • fizik tedavi (farklı şekillerde olmasına rağmen)
 • trisiklik antidepresanlar (SSRI/SNRI antidepresanları FMS için daha yaygın hale gelmesine rağmen)

Çalışmalar, tetik nokta enjeksiyonlarının fibromiyalji hassas noktalarını gidermede etkili olmadığını ve NSAID’lerin FMS ağrısını tedavi etmede etkili olmadığını göstermektedir.

Fibromiyalji tedavileri hakkında daha fazla bilgi için bkz. Fibromiyalji Tedavisi – Çok Disiplinli Bir Yaklaşım.

başa çıkma

Semptomları, teşhis ve tedavilerindeki önemli farklılıklar ile fibromiyalji ve miyofasyal ağrı sendromunun aynı durum olmadığı açıktır. Bununla birlikte, bir kişide her ikisine de sahip olduğunda hangi durumun hangi ağrıya neden olduğunu belirlemek son derece zor olabilir.

Hem kendi başınıza hem de doktorunuz ve/veya fizyoterapistinizle birlikte çalışarak, tetik noktalarınızın nerede olduğunu ve fibromiyaljinizi alevlendirmeden bunları en iyi nasıl tedavi edeceğinizi anlayabilirsiniz. Miyofasiyal ağrıyı hafifletmek muhtemelen fibromiyalji semptomlarınızı yatıştırır, bu nedenle çifte fayda görebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *