İnsanların Genellikle Görmezden Geldiği Sekiz Fibromiyalji Belirtisi

Fibromiyalji, diğer semptomların yanı sıra yaygın ağrı ile karakterize yaygın bir kronik hastalıktır. Bir kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirme kabiliyetine müdahale ederek önemli ağrı ve yorgunluğa neden olabilir. Fibromiyaljinin nedenleri bilinmemekle birlikte, 18 yaş ve üstü 5 milyon Amerikalıyı etkilediği tahmin edilmektedir.

Araştırmalar, fibromiyalji hastalarının teşhislerini almadan önce tipik olarak birkaç farklı doktorla görüştüklerini göstermiştir. Fibromiyalji semptomları sıklıkla diğer sağlık sorunlarını taklit eder ve bu da teşhis koymayı zorlaştırabilir. Semptomları anlamak, bir hastanın teşhisini daha erken belirlemesine yardımcı olabilir, böylece ağrılarını yönetmenin bir yolunu bulabilirler.

İşte asla görmezden gelmemeniz gereken sekiz fibromiyalji belirtisi:

1. Vücut Sertliği

Fibromiyaljiden muzdarip hastaların çoğu vücut sertliği yaşar. Bu genellikle sabah olur. Sertlik hissi, artritten muzdarip olanlara benzer. 10-15 dakika içinde kaybolabilir veya günün çoğunda sürebilir.

2. Anormal Sindirim

Fibromiyalji belirtileri kabızlık, ishal ve şişkinliği içerebilir. Fibromiyaljiden mustarip hastaların yaklaşık %40-70’i İrritabl Bağırsak Sendromu, Asit Reflü ve GÖRH’ye benzer semptomlar yaşar.

3. Uyuşma, Şişme veya Karıncalanma

Birçok fibromiyalji hastası, karıncalanma hissi yaşar. Bu genellikle kollarda, ayaklarda, ellerde ve bacaklarda görülür – parestezi olarak bilinen bir durum. Bazı hastalar için bu hisler sadece birkaç dakika sürebilir. Diğer hastalar için duyumlar çok daha uzun sürebilir.

4. Baştan Başa Ağrı

Fibromiyaljiden mustarip hastaların yaklaşık %97’si tüm vücutlarında ağrı hisseder. Fibromiyalji ağrısı genellikle “derin, keskin, zonklayıcı veya ağrıyan” olarak tanımlanır. Bu tür ağrı genellikle sabittir ve reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlara tepki vermez.

5. Parmak Spazmları ve Ayak Spazmları

Ellerin veya ayak parmaklarının arteriyel spazmları, fibromiyaljinin oldukça yaygın bir semptomudur. Soğuğa veya strese maruz kalmaktan kaynaklanabilir. Etkilenen alanlar mavi veya soluk bir renk tonu geliştirecektir. Arteriyel spazmlara da ağrı eşlik eder.

6. Kötü Uyku Kalitesi

Fibromiyalji, bir hastanın kaliteli bir uyku çekmesini zorlaştırabilir. Çalışmalar, dinlenme sırasında fibromiyalji hastalarında düzensiz beyin aktivitesi göstermiştir. Bu düzensiz beyin aktivitesi, ağrı veya sertlik ile birlikte kalitesiz uykuya neden olabilir.

7. Fibromiyalji Sisi

Fibromiyalji hastaları beyin sisi yaşayabilir. Konsantrasyon sorunu ve kısa süreli hafızada zorluk, fibromiyaljinin belirtileri olabilir. Genel kafa karışıklığı, unutkanlık ve zihinsel netlik eksikliği de ortaya çıkabilir.

8. Sıcaklığa Duyarlılık

Fibromiyaljisi olan hastalar genellikle vücut ısısını düzenlemekte zorlanırlar. Sıcaklık önemli ölçüde değişmediğinde aşırı sıcaklık veya aşırı soğuk hissedebilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *