Hakkında konuşmadığımız 20 ‘utanç verici’ fibromiyalji semptomu

Fibromiyalji gibi sonsuz bir rahatsızlığınız    varsa, bunun neden olduğu can sıkıcı ve olumsuz belirtilerin zaten farkındasınızdır. Yaşadığınız belirtiler ve yan etkilerden dolayı kendinizi mahcup ve perişan hissetmemelisiniz, ancak önemli bir iş toplantısının ortasında zihinsel karışıklık nedeniyle söylediklerinizi unutmanız veya gut hastalığına yakalanmanız utanç duymanıza neden olacaktır. Ani bir ağrı patlaması nedeniyle mutfakta bütün bulaşıkların olduğunu hissetti.

Her fibromiyalji hastası farklı semptomlardan muzdariptir, bu nedenle insanları bu durumun karmaşıklığını çözme konusunda eğitmek için daha az çekici semptomlarından bahsetmek gerekir. Bu nedenle    Mighty topluluğu   Sorunu çözmek için, yaşadığınız fibromiyaljinin “utanç verici” semptomlarından bazılarını paylaşın; çoğu zaman gizli kalan, ancak şüphesiz tanınmayı ve dikkate alınmayı hak eden semptomlar.

Fibromiyalji ve ilaçların olumsuz etkileri dahil olmak üzere fibromiyalji semptomları fiziksel, duygusal ve bilişsel sorunlara neden olabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, yalnız olmadığınızı bilin.

İşte güçlü topluluğun söyledikleri:

1. Zihinsel sis

“Fibro sis pastayı alır. Telefonda biriyle ya da genel olarak herhangi biriyle konuşmaktan ve konuşma sırasında ifade etmem gereken kelimeleri bulmakta zorlandığım için sürekli olarak doldurma sözcükleri kullanmaktan daha utanç verici bir şey yok. Bir sürü Post-it notu kullanırım ve hemen hemen her şey için hatırlatıcılar kurarım. ” – Arı E.

“Birinin size söylediklerini sindirememek ve sonra ne dediklerini bir kereden fazla sormak için kaba görünmek, çünkü beyninize anlamsız konuşuyor olabilirler.” – Dani S.

“Kesinlikle beyin sisi. Bir cümlenin ortasında düşüncelerimin izini kaybetmek ve akıllı bir sohbete devam edememek veya birinin bana söylediği bir şeyi tamamen unutmak çok utanç verici. Bu korkunç.” – Molly S.

2. Çok fazla ter

“Benim için,  görünürde bir sebep olmadan aşırı terleme olduğunu düşünüyorum  . Kendi vücut ısınızı düzenleyememek sinir bozucu. ” -Rachel P.

Terlemek!  En ufak bir harekette aşırı ısınıyorum ve yüzümden ter damlıyor. Her yerde işteyim ve her zaman yanıyorum. Dışarısı gerçekten soğuk ve diğer kızların yanında fazladan bir ısıtıcı var ve ben burada bir fanla ölüyorum! ” – Christina K.

“Hem fibromiyalji hem de endometriozisli 27 yaşında bir kadın olarak,      sıklıkla çok kötü ateş basmalarından muzdarip oluyorum. Rahatsızlığı hafifletmek için aniden kendimi havalandırmaya veya bazı eşyaları çıkarmaya başlamak utanç verici. ” – Emily G.

3. Planları her zaman iptal edin

“En utanç verici kısım, dışarı çıkacak kadar iyi hissetmediğim için planları iptal etmek zorunda kalmam. Sonunda, sizi ‘o kişi’ olarak etiketlerler. – Lauren H.

“Planları önceden haber vermeksizin iptal etmek zorunda kaldığım için utanıyorum. Acı ve/veya yorgunluk bazı günler dayanabileceğimden daha fazla ve gerçekten yapmak istediğim bir şeyi iptal etmem gerekiyor! ” – Ocak SP

4. Aşırı hız duyusal

“Aynı anda çok fazla insan konuştuğunda veya çok fazla gürültü olduğunda, kafam hızla çarpıyor ve o kadar strese giriyorum ki patlayabilirim. Beni nasıl etkilediğini saklamak çok zor. ” – Annie T.

“Artık pek yapamadığım bir şey, ‘Fiyat Doğru’yu izlemek. Çok fazla gürültü ve çığlık var. Ve eskisi gibi göremeyeceğim bir yere geliyorum. ” – Terri S.

5. Yorgunluk

“Bazen çocuklarım için duş almak veya akşam yemeği pişirmek gibi basit günlük şeyleri yapmak için yeterli enerjim yok ve hatta bazı günler çocuklarımla bir şeyler yapmak için yataktan kalkamıyorum.” – Skye L.

“Tam bir enerji eksikliği. Bunun benim fibrom olduğunu anlıyorum. Diğerleri sadece tembel görünüyor. ” – Michelle P.

“Tükenmişlik. Vurduğunda, nerede olursam olayım hemen oturmam gerekiyor. Sabah Tükenmişliği   Berbat ”- Lisa T.

6. Ağırlık değişimi

“Kilolarımdan bıktım. Elimde değil ve beni daha önce tanıyan insanları görmekten utanıyorum. ” – Leah M.

7. Gastrointestinal problemler

“Gastrointestinal bozukluklar. Mide bulantısı, kabızlık veya ishal olsun, doktorlarıma GI ile ilgili semptomlarımı anlatmaktan her zaman rahatsız olurum. ” – Matti M.

“İshal oldum. Mide sorunlarım sürekli hayatımı etkiliyor. Son Şükran Günü’nde oturup herkesin yemek yemesini izlemek zorunda kaldım. İshalden yemek yiyemeyecek kadar çok korkmuştu. Asla bitmez. Bazen bu yüzden günlerce yemek yemeden geçiyorum. ” – Melisa G.

“IBS [   irritabl bağırsak sendromu  ] ve tüm güzelliği    gider    onunla. Sırf onlara karşı çok hassas olduğum için bazı yiyeceklerden uzak durmak zorundayım. Sadece getirdiği utanç verici semptomlar nedeniyle değil, aynı zamanda ‘kötü yemek’ yemenin getirdiği kramplar, baş ağrıları ve nöbetler nedeniyle. – Ashley A.

8. Sırt ve bacak ağrısı

“Sırt ve bacak ağrısı. Bir seferde 30 dakikadan fazla oturamam, ayakta duramam veya yürüyemem. Ayakta durursam veya bir şeye yaslanmam gerekirse sürekli hareket ederim. İnsanlar senin tembel olduğunu düşünüyor ama bacaklarım kelimenin tam anlamıyla pes etmek istiyor! ” – Meena N.

“Aktif olmayı ve arkadaşlarımla hayvanat bahçesi veya eğlence parkları gibi yerlere gitmeyi seviyorum. Ama çok yürüdüğüm bir ortamdayken dizlerim ve kalçalarım yüzünden sürekli ara vermek zorunda kalmaktan utanıyorum. 23 yaşıma geldiğimde yaşıtlarım durmam gerektiğine üzülebilir ve bazen yaşlı insanlardan sorgulayıcı bakışlar veya ‘bu ağrıları çekmek için çok gençsin’ gibi yorumlar alıyorum. Genelde kendimi olabildiğince zorlamaya çalışırım ama bu sadece sonunda yıkılıp ara verdiğimde acıyı daha da kötüleştirir. ” – Shelby C.

9. Döküntüler / kurdeşen

“Bir anda boynumda beliren kırmızı döküntü. Bazen sadece bir yerde, bazen her şey biter. Bir yerdeyken, insanlar bazen başım ağrıyor sanıyorlar. Bu biraz utanç verici. ” – Krystina KF

10.   Baş dönmesi ve denge sorunları

“Benim   bakiyem  . Daha da kötüleşti ve kendimi kurtarabilmem gerekirken düştüm; bir arkadaşının evinin dışında, çiçek tarhında olan, şokta olduğu için en kötüsüydü (gerçekten neye sahip olduğumu bilmiyor). ” – Lisa B.

11. Duyusal uyaranlara karşı aşırı duyarlılık

“Isıya, kokuya ve dumana karşı zavallı hoşgörüsüzlüğüm. Sanki uygun bir şekilde giyinmiş ve sosyal bir toplantıya hevesliymişim gibi, vücudumun algıladığı ‘ısı’ nedeniyle yoğun terleme ve baş dönmesi ile rahatsızlık hissi ortaya çıkıyor. İster evde ister restoranda olsun, mutfağın kokusunu veya dumanını ekleyin; barbekü benim düşmanım. Kendimden zevk almak istiyorum ama vücudum bunu reddediyor ve diğerleri beni eğlenceli ya da fazla telaşlı biri olarak görüyor. ” – Vee Vee Y.

12. Sıcaklık hassasiyeti

“Çok soğuk olmak. Her zaman. Teksas’da yaşıyorum. Yaz aylarında kazak giyerim ve nereye gitsem hep ceket giymek zorunda kalıyorum. 100 derecenin üzerinde, bu yüzden her yerde klima açık ve ellerimi hissedecek kadar ısıtmaya çalışıyorum. ” – Kristi R.

13. Genelleştirilmiş kas spazmları ve ağrı

Spazmlar Bazıları çok  büyük olan    ve kendi vücudunuzu kontrol edemediğiniz için insanlar size garip bir şekilde bakan neredeyse sürekli gerizekalılar   . ” – Rhian S.

“Ayaklarım ve bacaklarım sarsılacak veya seğirecek. Acıttığı için sık sık bağırırım ya da bağırırım. İnsanlar bana bakıyor ve bu beni inanılmaz derecede bilinçli yapıyor. kontrol edemiyorum” dedi. – Elis B.

“Bir mağazanın ortasındayken beni yürüyemez hale getiren rastgele sırt spazmları. İlgi odağı olmayı sevmiyorum ve hiçbir şey hareket edememek gibi ‘bana bak’ diye bağırmıyor”. -Megan M.

“Rastgele kas spazmlarım var. Bir şeyleri çok düşürmeme neden oluyor. ” – Danika S.

14. “Hapşırma”

“İlaçlarımın neden olduğu sürekli hapşırma / öksürme / ağız kuruluğu. Bazı yerlerde öksürmek ve hıçkırmak gerçekten rahatsız edici. Kız kardeşimin bebeği olduğunda, onu tutuyor ve hıçkıra hıçkıra ağlıyordu ve bazıları onun hasta olduğunu ve yeni doğmuş bir bebek tuttuğunu düşündü! Numara! Üzgünüm, sadece ilaçlarım beni böyle gösteriyor! ” – Garnet D.

15. Cildin dokunmaya duyarlılığı

“Biri bana dokunduğunda hep titriyorum çünkü canımı yakacağını biliyorum.” – Amanda P.

“İnsanlara söylemek zorunda kaldığımda, lütfen bana veda etme ya da selam verme çünkü çok acıyor.” – Audrey M.

16. Konuşma ile ilgili sorunlar

“Konuşamamak. Kelimeleri unutuyorum, tökezliyorum, anlamsız sözler söylüyorum. Daha da kötüsü, çocuklarla çalışıyorum ve ebeveynler bazen bana bakıyorlar ve kendimi o kadar aptal hissediyorum ki, düşüncelerimi rahatça ifade edemiyorum. Bunu yazmak sadece 15 dakikamı aldı çünkü geri dönüp çok yanlış yazılmış veya anlamsız kelimeleri yeniden yazmak zorunda kaldım. ” – Marissa E.

“Kelimeleri karıştırıyorum ve çok garip geliyor! İnsanlar bana tuhaf bakıyor çünkü bazen kulağa çok [aptalca] geliyor. Lifli sis en kötüsüdür! Bir keresinde donut yerine patates deyip duruyordum. Çok utanç verici. ” – Eloise T.

“Zihinsel sis… Kelimeleri hatırlayamadığım zaman. Doğrudan bir şeye bakıyor olabilirsiniz ve adını hatırlayamıyorsunuz. Orada, dilimin ucunda ama kelimeler ağzımdan çıkmıyor. ” – Paula D.

17. İdrar kaçırma

“İnkontinans! Çok utanç verici, sürekli külotlu çorap giymek zorundayım. Ve bu yeterince kötü değilmiş gibi, rastgele mesane krampları yaşıyorum. Sanki birdenbire mesaneme kramp giriyor ve hemen gitmem gerekiyor. Bana kazalara neden oldu” dedi. -Morgan V.

“Aslında her 15 dakikada bir idrara çıkabilirim. Sadece ben olduğumu sanıyordum, fibro yüzünden olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu! Yolculuklar berbat! ” – Shelby LS

18. Duygusal duyarlılık

“Acıyla, gerçekten kötü olduğunda, acıya, kendime ve başkalarına kızıyorum. Çok acılı bir günde birlikte çalıştığım insanları, ağlamaya veya sinirli görünmeye başlarsam, bunun onlardan değil, acıdan kaynaklandığı konusunda uyarmaya çalışırım. ” – Trish G.

19. Ani ağrıya tepki

“En utanç verici semptomum, ister işte ister ailemle olsun, ifademi otomatik olarak değiştirmeme ve yaptığım şeyi durdurmama neden olan ani zonklama ağrıları. Bu olduğunda, herkes ani değişikliği fark eder ve sonra ne olduğunu sorar çünkü hala ‘fit’ veya ‘sağlıklı’ görünüyorum. ” – Katherine L.

“Bazen zayıflatıcı olan, kendiliğinden bıçaklama ağrısı. Mükemmel bir gün geçirebilirim ve aniden aniden ortaya çıkan keskin bir acı, ürkmeme ve hatta acı içinde çığlık atmama neden olur. ” – DeAnna AC

“Vücudum aniden kilitlendiğinde ya da utanç verici bir homurtu çıkarmadan kanepeden kalkamadığımda. İnsanların bunları yapmanın benim için ne kadar zor olduğunu fark edip etmediklerini merak ediyorum. ” – Terri SA

20. yorgunluk

“Tükenme. Uzun süre hiçbir şey yapamıyorum ya da o kadar yoruluyorum ki gözlerimi açık tutmak acı veriyor. Çalışma saatlerimi kısmak zorunda kaldım ve bunu zar zor yapıyorum. Günü atlatmak için biraz kestirmeye ihtiyacım var. ” – Kirsten MR

“Yorgunluk ve inziva. Fibromiyalji beni çok yoruyor ve buna karşılık, bütün gün çalıştıktan sonra arkadaşlarımla ve ailemle akşam yemeği için bir araya gelmek gibi şeyler yapamadığım için utandığım için geri çekiliyorum. ” – Koroleva V.

19 thoughts on “Hakkında konuşmadığımız 20 ‘utanç verici’ fibromiyalji semptomu

 1. Creating an XML Sitemap Index is a terrific method to attract search engine web traffic and also enhance your
  position. For best results, the XML sitemap need to be structured
  as a tree. For even more info, see a sample XML Sitemap.

  XML Sitemap Index files have particular formatting guidelines.
  They need to remain in a message data with a maximum size of 50MB and ought to have no header or footer info.

  The data can be pressed with gzip, which will certainly decrease data transfer.

  Utilizing this approach, the XML Sitemap Index will be noticeable on online search engine.
  When you create an indexed documents, see to it to include the xhtml:
  link tag and the origin directory.

  XML Sitemaps are free and very easy to create.

  All that is required is a text documents, which need to have a name, a title, and a description. It ought to have
  no headers or footers as well as have to be in UTF-8 encoding.

  It should be a solitary page as well as needs to be in the root directory of your website.
  It is likewise essential to bear in mind that
  all Links in an XML Sitemap need to be from the exact same host.

  You can conveniently develop XML Sitemap Index files.
  To add an XML Sitemap to your internet site, go to the
  Google Look Console as well as add an URL to your sitemap.
  After that, check the variety of Links indexed by
  Google. If there is a big void between sent and indexed numbers,
  your sitemap may have an error. You might need to include
  even more links to your sitemap to obtain it indexed.

  A sitemap should contain a listing of URLs. There need to be no duplicate Links in an XML Sitemap.
  The XML Sitemap Index need to include the Links of all mapped URLs.

  Making Use Of the XML Sitemap Index, you need to have more than one sitemap.
  You can additionally utilize a totally free XML sitemap
  generator to create a sitemap.

  The XML Sitemap Index must be a data listing every one of the Links on your site.
  It should not have greater than 50MB. It can be compressed to prevent high file
  size. The XML Sitemap Index should adhere to the exact same XML requirement as the equivalent websites.

  The XML Sitemap index need to be labelled
  with a/ sitemapindex > extension. A noindex characteristic is a
  tag that defines whether an URL needs to appear in a search.

  To include an XML Sitemap to your web site, go to the Google Look Console and add an URL to your sitemap.
  The XML Sitemap Index need to consist of the Links of all mapped Links.
  Using the XML Sitemap Index, you need to have more than one sitemap.
  You can also utilize a free XML sitemap generator to generate a sitemap.

  The XML Sitemap Index need to adhere to the exact same XML criterion as the corresponding websites.

 2. Thanks for yor marvelous posting! I seriously
  enjoyed reading it, you cann be a great author.I will makme sure to bookmark
  your blog and will eventually come back down the road.
  I want to encourage one to continue your great work, have a nice evening!

  как тренировать мышцы homepage мускулистый бодибилдер

 3. Creating an XML Sitemap Index is an excellent way to bring in search engine web traffic and
  enhance your ranking. For ideal outcomes, the XML sitemap ought to be structured as
  a tree. For even more information, see an example XML Sitemap.

  XML Sitemap Index data have details formatting policies.
  They must be in a message documents with an optimum
  size of 50MB and must have no header or footer information. The file can be compressed with gzip, which will certainly lower transmission capacity.
  Utilizing this approach, the XML Sitemap Index will be noticeable on internet search engine.
  When you produce an indexed data, make certain to include the xhtml: link tag and also the
  origin directory site.

  XML Sitemaps are free and also simple to create. It is likewise vital to bear
  in mind that all Links in an XML Sitemap must be from the same host.

  You can conveniently create XML Sitemap Index data. To include an XML Sitemap to
  your web site, most likely to the Google Look Console and also include an URL to
  your sitemap. Inspect the number of URLs indexed by Google.
  If there is a large space in between submitted as well as indexed numbers, your sitemap might have an error.
  You may need to include even more web links to your sitemap to obtain it indexed.

  A sitemap should have a list of URLs. There need to be no duplicate Links in an XML Sitemap.
  The XML Sitemap Index must include the URLs of all mapped Links.

  Using the XML Sitemap Index, you ought to have even more than one sitemap.
  You can additionally utilize a complimentary XML sitemap generator to generate a sitemap.

  The XML Sitemap Index should be a documents detailing all of the URLs on your website.
  The XML Sitemap Index should follow the very same XML standard as the matching sites.
  The XML Sitemap index should be identified with a/ sitemapindex > extension.

  To add an XML Sitemap to your website, go to the Google Search Console and also add a Link
  to your sitemap. The XML Sitemap Index ought to include
  the Links of all mapped URLs. Using the XML Sitemap Index, you should have
  even more than one sitemap. You can likewise utilize a complimentary XML sitemap generator to generate a sitemap.

  The XML Sitemap Index must adhere to the exact same XML requirement as the matching
  websites.

 4. Producing an XML Sitemap Index is a terrific way to attract search engine website traffic and enhance your ranking.
  For ideal outcomes, the XML sitemap must be structured as a tree.
  For more info, see an example XML Sitemap.

  XML Sitemap Index files have certain formatting rules.
  Using this approach, the XML Sitemap Index will be visible on search engines.

  XML Sitemaps are cost-free as well as easy to create. All that is needed is a text file, which should have a name, a title, and also a description. It
  should have no headers or footers and also have to remain in UTF-8 encoding.
  It ought to be a solitary page and also needs to remain in the root
  directory of your site. It is likewise vital to keep in mind that all Links in an XML Sitemap need to be
  from the same host.

  You can quickly develop XML Sitemap Index data. To include an XML Sitemap to your internet site,
  go to the Google Search Console and add a Link to your sitemap.

  A sitemap must contain a checklist of URLs. There have to be no replicate URLs in an XML Sitemap.
  The XML Sitemap Index should consist of the Links of all mapped Links.

  XML Sitemap Index documents are data that checklist all the URLs
  on your site. The Links should be a minimum
  of 50k and need to be in UTF-8 encoding. Making Use Of the XML Sitemap Index,
  you ought to have greater than one sitemap. The XML Sitemap Index should be
  upgraded regularly to make sure that all URLs are noted.
  You can additionally make use of a complimentary XML sitemap generator to create a sitemap.

  The XML Sitemap Index should be a documents providing all of the Links on your site.
  The XML Sitemap Index ought to comply with the same XML standard as the matching websites.
  The XML Sitemap index ought to be marked with a/ sitemapindex
  > extension.

  To include an XML Sitemap to your website, go to the Google Browse Console as well as add an URL to your sitemap.
  The XML Sitemap Index ought to have the Links of all
  mapped Links. Utilizing the XML Sitemap Index, you must have even more than one sitemap.
  You can likewise make use of a complimentary XML
  sitemap generator to create a sitemap.

  The XML Sitemap Index should adhere to the same XML requirement
  as the corresponding websites.

 5. It’s nearly impossible to find experienced people in this particular topic,
  but you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

 6. Developing an XML Sitemap Index is a wonderful means to draw in internet
  search engine website traffic and also enhance your position. The sitemap is composed of
  numerous Links that each contain distinct content. For ideal outcomes, the XML sitemap need to be structured as a tree.
  Pages which contain duplicate material will certainly be disregarded by search engines.
  To learn more, see an example XML Sitemap. It consists of only a single link.

  XML Sitemap Index data have particular formatting rules.
  They must remain in a message data with a maximum size of 50MB as well as must have no header
  or footer information. The file can be pressed
  with gzip, which will lower transmission capacity.
  Utilizing this method, the XML Sitemap Index will
  certainly show up on search engines. When you produce an indexed
  documents, make certain to include the xhtml: link tag and the root directory site.

  XML Sitemaps are cost-free as well as very easy to create.
  All that is required is a message documents, which
  should have a name, a title, and a description. It ought to have
  no headers or footers and should remain in UTF-8 encoding. It needs to be a
  solitary web page and also has to be in the root directory of your internet site.
  It is also vital to bear in mind that all Links in an XML Sitemap must be from the exact same host.

  You can easily produce XML Sitemap Index data. To add an XML Sitemap to your internet site, go
  to the Google Search Console and also include an URL to your
  sitemap.

  A sitemap should consist of a listing of Links. The URLs should be in the proper order.
  There must be no replicate Links in an XML Sitemap. It needs to remain in UTF-8 encoding.

  If you have more than fifty thousand URLs, break them up into smaller
  sized XML maps. The XML Sitemap Index should have the Links of all mapped Links.
  The URLs ought to be brief.

  Utilizing the XML Sitemap Index, you should have even more than one sitemap.
  You can likewise make use of a complimentary XML sitemap generator to generate a sitemap.

  The XML Sitemap Index should be a file listing all of the Links on your site.
  It needs to not include even more than 50MB. It can be pressed to avoid high documents dimension. The XML Sitemap Index must follow the same XML standard
  as the corresponding websites. The XML Sitemap index should be tagged with a/ sitemapindex >
  extension. A noindex attribute is a tag that defines whether a link should appear
  in a search.

  To include an XML Sitemap to your internet site, go to the Google Search Console as well as include a Link to
  your sitemap. The XML Sitemap Index must consist of the Links of
  all mapped Links. Making Use Of the XML Sitemap
  Index, you need to have even more than one sitemap.
  You can additionally make use of a free XML
  sitemap generator to create a sitemap.

  The XML Sitemap Index must adhere to the exact same XML criterion as the matching sites.

 7. Producing an XML Sitemap Index is a great way to attract search engine website traffic
  and also improve your position. For best results, the XML sitemap ought to be
  structured as a tree. For even more information, see a sample XML Sitemap.

  XML Sitemap Index files have details formatting guidelines.
  They need to remain in a message file with an optimum dimension of 50MB and also should have no header or
  footer details. The file can be pressed with gzip, which will certainly lower transmission capacity.
  Using this technique, the XML Sitemap Index will certainly
  show up on search engines. When you develop an indexed file, ensure to consist of the xhtml:
  web link tag as well as the origin directory.

  XML Sitemaps are free and also very easy to develop.
  It is additionally important to remember that all URLs in an XML
  Sitemap need to be from the same host.

  You can quickly develop XML Sitemap Index data. To add an XML Sitemap to
  your internet site, go to the Google Search Console
  and add an URL to your sitemap.

  A sitemap should include a list of URLs. The Links ought to be in the correct order.
  There have to be no duplicate Links in an XML Sitemap. It ought to remain in UTF-8 encoding.
  If you have more than fifty thousand Links, break them up into smaller XML maps.
  The XML Sitemap Index ought to include the Links
  of all mapped Links. The Links must be short.

  Utilizing the XML Sitemap Index, you need to have even more than one sitemap.
  You can also make use of a free XML sitemap generator to generate a
  sitemap.

  The XML Sitemap Index must be a file providing all of the URLs on your site.
  The XML Sitemap Index ought to follow the very same XML standard as the
  equivalent sites. The XML Sitemap index ought to be identified with
  a/ sitemapindex > extension.

  To include an XML Sitemap to your web site, go to the Google Browse Console and also add an URL to your sitemap.
  The XML Sitemap Index should include the Links of all mapped Links.

  Making Use Of the XML Sitemap Index, you should have more than one sitemap.
  You can also utilize a free XML sitemap generator to create a sitemap.

  The XML Sitemap Index need to adhere to the exact same XML requirement as the equivalent
  websites.

 8. Developing an XML Sitemap Index is a terrific method to draw
  in internet search engine website traffic as well as enhance
  your ranking. The sitemap is made up of
  numerous Links that each contain one-of-a-kind web content.
  For best outcomes, the XML sitemap ought to be structured as a tree.

  Pages which contain duplicate material will be neglected by online search engine.

  For additional information, see a sample XML Sitemap.
  It has just a single link.

  XML Sitemap Index data have specific formatting rules.

  They have to remain in a message data with a maximum dimension of 50MB and need
  to have no header or footer details. The file can be pressed with gzip, which will certainly reduce transmission capacity.
  Using this method, the XML Sitemap Index
  will show up on online search engine. When you develop an indexed data, make certain to include the
  xhtml: link tag and the origin directory.

  XML Sitemaps are cost-free and also simple to create.
  It is additionally vital to keep in mind that all Links in an XML
  Sitemap ought to be from the exact same host.

  You can easily develop XML Sitemap Index data.
  To add an XML Sitemap to your website, most likely to the
  Google Search Console and include a link to your sitemap.

  Inspect the number of URLs indexed by Google. If there is a large void in between submitted and indexed
  numbers, your sitemap might have a mistake.

  You might need to include more links to your sitemap to get it indexed.

  A sitemap needs to contain a list of Links. The
  Links need to be in the proper order. There should be no duplicate URLs in an XML Sitemap.
  It ought to be in UTF-8 encoding. If you have greater than fifty thousand
  URLs, break them up into smaller sized XML maps. The XML Sitemap Index
  must include the Links of all mapped URLs. The URLs should be short.

  XML Sitemap Index documents are data that list all the URLs on your internet site.

  The URLs must be a minimum of 50k as well as have to remain in UTF-8 encoding.
  Utilizing the XML Sitemap Index, you need to have greater than one sitemap.

  The XML Sitemap Index must be updated routinely to guarantee that all URLs are noted.
  You can additionally use a totally free XML sitemap generator to create a sitemap.

  The XML Sitemap Index ought to be a file providing all of the URLs on your website.
  The XML Sitemap Index ought to follow the same XML requirement as the equivalent
  sites. The XML Sitemap index should be labelled with a/ sitemapindex
  > extension.

  To include an XML Sitemap to your website, go to the Google Browse Console and
  include a Link to your sitemap. The XML Sitemap Index need
  to include the Links of all mapped URLs. Utilizing the XML Sitemap Index, you ought to have more than one sitemap.
  You can likewise utilize a complimentary XML sitemap generator to create
  a sitemap.

  The XML Sitemap Index ought to adhere to the very same XML requirement as
  the corresponding websites.

 9. Creating an XML Sitemap Index is a fantastic method to bring in online search engine traffic and also enhance your position. The sitemap is
  comprised of numerous Links that each include distinct web content.
  For ideal results, the XML sitemap should
  be structured as a tree. Pages that have duplicate web content will be ignored
  by internet search engine. To learn more,
  see a sample XML Sitemap. It contains just a solitary link.

  XML Sitemap Index files have specific formatting policies.
  They should remain in a text file with a maximum dimension of 50MB
  and also must have no header or footer info. The file can be compressed with gzip, which will decrease data transfer.
  Utilizing this technique, the XML Sitemap Index will be noticeable on internet search engine.
  When you create an indexed documents, make certain to consist of the xhtml: link tag and also the
  origin directory.

  XML Sitemaps are totally free as well as easy to develop.

  It is likewise essential to bear in mind that all URLs
  in an XML Sitemap should be from the exact same host.

  You can quickly develop XML Sitemap Index documents.
  To add an XML Sitemap to your web site, go to the Google
  Search Console as well as add a link to your sitemap.

  Then, examine the variety of Links indexed by
  Google. If there is a huge gap in between sent and also
  indexed numbers, your sitemap may have a mistake.
  You might need to add more web links to your sitemap to get it indexed.

  A sitemap has to include a list of Links. There should be no duplicate Links in an XML Sitemap.

  The XML Sitemap Index ought to contain the Links of all mapped Links.

  XML Sitemap Index data are documents that
  listing all the URLs on your internet site. The URLs must be a
  minimum of 50k as well as have to be in UTF-8 encoding.
  Making Use Of the XML Sitemap Index, you ought to have greater
  than one sitemap. The XML Sitemap Index must be updated consistently to make
  sure that all Links are detailed. You can likewise use a totally free XML
  sitemap generator to generate a sitemap.

  The XML Sitemap Index ought to be a data noting all of the Links on your website.
  It should not consist of greater than 50MB.
  It can be compressed to prevent high data size. The XML Sitemap Index
  should comply with the exact same XML requirement as the equivalent
  sites. The XML Sitemap index need to be labelled with a/
  sitemapindex > extension. A noindex feature is a tag that defines whether a link should appear in a search.

  To add an XML Sitemap to your web site, go to the Google Browse Console and also include a Link to your sitemap.

  The XML Sitemap Index need to consist of the URLs of all mapped Links.

  Utilizing the XML Sitemap Index, you need to have even more than one sitemap.
  You can also make use of a cost-free XML sitemap generator
  to generate a sitemap.

  The XML Sitemap Index need to adhere to the exact same XML criterion as the corresponding
  sites.

 10. Creating an XML Sitemap Index is a fantastic method to bring in search engine website
  traffic as well as boost your position. For finest results, the
  XML sitemap need to be structured as a tree. For more info,
  see a sample XML Sitemap.

  XML Sitemap Index data have certain formatting policies.
  They should remain in a text file with a maximum size of 50MB and
  ought to have no header or footer details. The documents can be compressed with gzip, which will certainly reduce bandwidth.
  Utilizing this method, the XML Sitemap Index will
  certainly show up on online search engine. When you create an indexed
  file, make certain to include the xhtml: link tag as well as the root directory.

  XML Sitemaps are complimentary and also simple to create.
  It is also vital to remember that all URLs in an XML Sitemap should be from
  the very same host.

  You can quickly create XML Sitemap Index data. To include an XML Sitemap to your internet site, go to the Google Look Console
  and also add a link to your sitemap. Examine the number of Links indexed by Google.
  If there is a huge gap between sent and indexed numbers, your sitemap
  might have a mistake. You might require to include even more
  web links to your sitemap to get it indexed.

  A sitemap needs to have a checklist of URLs. There need to be no duplicate Links
  in an XML Sitemap. The XML Sitemap Index ought to include
  the URLs of all mapped Links.

  Using the XML Sitemap Index, you need to have more than one sitemap.
  You can likewise utilize a complimentary XML sitemap generator to
  create a sitemap.

  The XML Sitemap Index need to be a data providing all of the Links on your
  site. The XML Sitemap Index need to comply with the exact same XML criterion as the
  corresponding websites. The XML Sitemap index should
  be identified with a/ sitemapindex > expansion.

  To add an XML Sitemap to your internet site, go to the Google Search Console and
  include an URL to your sitemap. The XML Sitemap Index must include the URLs of all mapped URLs.
  Using the XML Sitemap Index, you must have
  more than one sitemap. You can additionally utilize a free XML sitemap generator to generate a sitemap.

  The XML Sitemap Index should follow the same XML criterion as the matching websites.

 11. I got this web pasge from my friend who shared with me about this
  web pagbe and at the moment this time I am browsing ths web page
  and reading very informative articles at this time.

  Bodybuilder homepage costruire
  muscoli

 12. I think that everything posted was actually very reasonable.
  But, think about this, suppose you added a little information?
  I am not saying your content isn’t solid., however suppose you added something that makes people
  want more? I mean Hakkında konuşmadığımız 20 'utanç verici' fibromiyalji semptomu | HEALTHY LIVING AT HOME is a little boring.

  You ought to look at Yahoo’s front page and see how they write news titles to get people to click.
  You might add a video or a related picture or two to
  grab readers excited about what you’ve written. Just my opinion, it
  would make your posts a little bit more interesting.

 13. Appreciating the hard work you put into your site and in deplth information you provide.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t tthe
  same out of date rehashed material. Wonderful read!
  I’ve saved your site annd I’m adding your RSS feeds to my
  Google account.
  Formazione del bodybuilder website
  atleta

 14. Simply desire to say your article is as astounding. The clarity in your post
  is simply spectacular and i can assume you’re an expert on this
  subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.

  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 15. Politechnika Częstochowska

  ul. J.H. Dąbrowskiego 69
  42-201 Częstochowa
  NIP: 573-011-14-01
  Informacje

  bip.svgBiuletyn Informacji Publicznej

  Zamówienia Publiczne

  Informacje o cookies

  Deklaracja dostępności

  Inspektor Ochrony Danych

  SARS-CoV-2
  Wydziały

  Wydział Budownictwa

  Wydział Elektryczny

  Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki

  Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

  Wydział Infrastruktury i Środowiska

  Wydział Zarządzania

  logo ePUAP

  Adres skrytki podawczej Politechniki Częstochowskiej w systemie ePUAP: /PolitechnikaCzestochowska/SkrytkaESP

 16. I’m not sure exactly why but this web site is loading
  very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?

  I’ll check back later and see if the problem still exists.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *