Fibromiyaljili insanlar neden kolayca incinir?

Fibromiyaljisi olan insanlar için bazı günler diğerlerinden daha iyidir. Pek de iyi olmayan günler, dayak yemiş gibi hissetmenize neden olabilir.

 En ufak bir dokunuş, el sıkışma veya sarılma dayanılmaz olabilir, sizi acı içinde bırakabilir ve sevdiklerinizle temastan kaçınabilir.

Bir fibromiyalji hastası bunu şu şekilde tanımladı:

“Her santim yaralanmış ve dokunulduğunda hassas hissediyorum. Gömleğim koluma sürtüyor, sanki biri üzerime baskı yapıyormuş gibi hissediyorum. Önce sadece üst kollarımdı, sonra omuzlarım, göğsüm ve karnım bu partiye katıldı. Eğildiğimde cildim ağrıyor çünkü kendi kendine kırışıyor. “Çoğu zaman, bu morarma hissi bundan çok daha fazlasıdır. Kollarda, bacaklarda, kalçalarda ve vücudun çeşitli yerlerinde gerçek morluklar, açıklanamayan izlerdir. Bunu dün bizzat yaşadım. Her gece yüzümde yüzümü kurutmaya gittim ve sol gözümün hemen altında kötü bir mor çürük vardı. Yüzüme vurmamıştım ya da gözlerimi aşırı basınçla ovmamıştım, en azından morluk yaratacak kadar,

Ama herkesin görmesi için oradaydı!

Fibromiyalji, Morarma ve Hassas Cilt. Fibromiyaljili kişilerin %70-80’inin durumlarıyla ilişkili cilt sorunları olduğu tahmin edilmektedir. Cilt problemlerine ek olarak, bu problemler sıklıkla fibromiyalji semptomlarını daha da kötüleştirir.

Ek ağrıya ek olarak, çirkin olabilirler ve bazı FM hastalarının sosyal aktivitelerden çekilmesine neden olabilirler. Açıklamaya çalışmanın utancı veya beceriksizliğiyle uğraşmaktansa evde kalmak daha kolay görünüyor.

İki yaygın cilt problemi şunlardır:

♦ Hassas cilt – Yukarıda bahsedildiği gibi, fibromiyaljisi olan birçok kişi ciltlerinin dokunulduğunda çok ağrıdığını bildirir. Allodini olarak bilinen bu hassas cilt, kızarıklık ve şişlikten morarma ve yara izine kadar çok sayıda soruna neden olabilir. Hassas cildin nedenleri doktorlar, bilim adamları ve araştırmacılar için bir sır olarak kalsa da, allodininin beynin merkezi sinir sistemindeki işlev bozukluğunun doğrudan sonucu olabileceği tahmin ediliyor. Fibromiyalji, beynin ağrı sinyallerini doğru okumasını engeller ve bu, cildin ağrılı veya dokunulduğunda hassas olmasına neden olabilir.

♦ Döküntüler: Kuru, kaşıntılı cilt sonucu vücutta sıklıkla bir fibromiyalji döküntüsü gelişir. Bu döküntüler ciltte kabarık şişlikler olarak görünür ve genellikle dokunulduğunda pullu olabilir. Bazı hastalar, bu bölgelerin hafifçe kaşınmasının bile günlerce ve bazen haftalarca süren derin morluklara yol açtığını belirtmişlerdir.

Bu açıklanamayan morluklar nereden geliyor?

FM’li bir kişi için ağrı her gün olan bir şeydir, bu nedenle bazen bacakta, ayak parmağında veya sıkışmış bir parmakta bir yumru, başka biri için olduğu kadar fark edilmeyebilir. sahip olmayan kişidir. günlük olarak ağrı ile başa çıkmak. Ağrı, bir şeylerin yanlış olduğunun veya dikkat edilmesi gereken bir şeyin olduğunun bir işaretidir. Ancak ağrı günlük hayatın bir parçasıysa, bazı kazalar aniden “açıklanamayan” bir morluk ortaya çıkana kadar fark edilmeyebilir.

Morarmanın daha belirgin nedenlerinden bazıları ve neden birdenbire ortaya çıktıkları şunlardır:

♦ Sakarlık: Hareket kaybı nedeniyle, fibromiyaljisi olan kişiler bazen geçmişe göre daha sakar olduklarını fark ederler. Dengesizlik, baş dönmesine ve baş dönmesine, mobilya ve duvarlara çarpma ve çarpma noktasına neden olabilir. Bu, fark etmediğimiz ve daha sonra ortaya çıkan bazı morlukları açıklayabilir.

♦ Sert Sis – İster kronik yorgunluk, ister uykusuzluk, rahatsız edici ağrı, vitamin eksiklikleri vb. olsun, FM hastaları unutkanlık, düşünce netliği ve daha fazlasıyla mücadele eder. Gün içinde morarmaya neden olabilecek bazı kazaların basitçe unutulmuş olması mümkündür.

♦ Uykusuzluk: Uykusuzluk nedeniyle fibromiyalji hastalarında kas onarımı düzgün yapılmaz ve bu nedenle günlük hayatta herkesin yaşadığı gibi mikro yaralanmalar veya travmalardan sonra kasların iyileşmesi ve yenilenmesi daha uzun sürer.

Fibromiyaljide morarma ile nasıl baş edilir? 

Sık sık morarıyorsanız, cildinize ve kaslarınıza travma riskini azaltmak için yapabileceğiniz bazı pratik şeyler vardır. Veya daha yorucu faaliyetlerde bulunuyorsanız koruyucu giysiler giyin. Diz çöküyorsanız, dizlerinizin ve bacaklarınızın altına yastık koyun. Kollarınız bir masa veya tezgah üzerinde çalışıyorsa, kollarınızın altına yumuşak bir bez veya küçük bir yastık koyun. Olası çarpmalara neden olan faaliyetlerden kaçının. Döküntü veya kaşıntılı cilt ile birlikte morarma meydana gelirse, olası yaralanmaları önlemek için kaşıma dürtüsüne karşı savaşmak için doktorunuza kremler veya merhemler hakkında danışın. şiddetli morarma için oral ilaçları ayarlayın; ancak yine de, önce doktorunuzla konuşmadan ilaç veya takviye almayı asla bırakmayın. Morarma şiddetli hale gelirse, altta yatan başka bir durum olabilir.

Önemli değişiklikleri doktorunuza bildirin. Son olarak, kendinize azami özen gösterin. Bazı şeylerden kaçınılamaz. Kontrolünüz dışındaki fiziksel koşullar için kendinizi zihinsel olarak hırpalamayın. Yapabileceğiniz değişiklikleri yapın ve kendinizi ve kaçınılması mümkün olmayan şeyleri kabul edin. Ne kadar küçük olursa olsun, her günün tadını çıkarmak ve gününüzde keyifli anlar yaşamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Tomurcukların, acıların ve günlük rahatsızlıkların ötesinde hayat var. Okuduğunuz için teşekkürler!

15 thoughts on “Fibromiyaljili insanlar neden kolayca incinir?

  1. The assignment submission period was over and I was nervous, slotsite and I am very happy to see your post just in time and it was a great help. Thank you ! Leave your blog address below. Please visit me anytime.

  2. When I read an article on this topic, totosite the first thought was profound and difficult, and I wondered if others could understand.. My site has a discussion board for articles and photos similar to this topic. Could you please visit me when you have time to discuss this topic?

  3. As I am looking at your writing, majorsite I regret being unable to do outdoor activities due to Corona 19, and I miss my old daily life. If you also miss the daily life of those days, would you please visit my site once? My site is a site where I post about photos and daily life when I was free.

  4. The phone runs on iOS bike race cheats and Android systems are triumphing against handhelds’. Tower Bloxx’s New York adaptation enables users to carry the game is somewhat outdated now.

  5. Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *