Fibromiyaljide yanma hissine ne sebep olur?

Hiç kemiklerinizin yandığını hissettiniz mi?  Peki ya üst bacak veya sırt, hatta belki deri altı? Bazı fibromiyalji hastaları, damarlarında kan yerine lav pompalanıyormuş gibi hissederler. Hatta beyinlerinde, ağrı reseptörleri olmadığı için açıklanması zor olan bir yanma hissi bile yaşayabilirler.

Diğerleri midenin , tendonların veya bağların vücudun içinde yandığını hisseder. Fibromiyaljili birçok insan için bıçak saplanması o kadar şiddetlidir ki acı içinde ağlar ve çığlık atarlar. Ve bu yeterli değilse, bunun için gösterilecek bir şey yok! Örneğin, cildim yanıyormuş gibi hissettiğinde kırmızı bile değil. Bu sana oluyor mu?

Seni kızdırıyor mu?  İnsanları bedenlerinde tek bir sorun göremedikleri zaman bir şeylerin yanlış olduğuna inandırmanın gerçekten zor olduğunu hepimiz biliyoruz ve doğrulayıcı kanıt eksikliği çileden çıkıyor.

NELER OLUYOR?

Tıp uzmanlarına göre, “Araştırma, fibromiyalji ile ilişkili ağrının, vücudun ağrıyı işleme biçimindeki bir ‘hatadan’ kaynaklandığını öne sürüyor. Bu başarısızlık, normalde ağrılı olmayan uyaranlara karşı aşırı duyarlılığa neden olur. Ulusal Artrit ve Kas-İskelet ve Deri Hastalıkları Enstitüsü’ne (NIAMS) göre, araştırmalar fibromiyaljili kişilerin beynin normalde vücudun ağrıyla başa çıkmasına yardımcı olan kısımlarına kan akışını azalttığını göstermiştir. “

Amerika Fibromiyalji Sendromu Derneği bunu mükemmel bir şekilde ifade ediyor: “Fibromiyalji ağrısı sınır tanımıyor.” “Vücut çapındaki semptomların, sinir sisteminin ağrıyı işleme biçimindeki işlev bozuklukları tarafından büyük ölçüde büyütüldüğünü” ekliyorlar. Bu, sistemdeki bir “aksaklık” üzerine yukarıda bahsedilen araştırmayla tutarlıdır, bu nedenle bu bağlamda vücudun bazen uyaranları yanma hissi olarak kaydetmesi mantıklıdır.

Fibromiyalji hastalarının yaşadığı yanma, genellikle dokunmadan kaynaklanan ağrılı bir his olan ve sıklıkla migren ile ilişkili olan allodini ile ilişkilidir. Bununla birlikte, birçok fibro hastasının, içeriden ve bazen de yüzeyden geliyormuş gibi görünen yanığı hissetmek için dokunulma deneyimine ihtiyacı yoktur. Bu nedenle, allodini fibromiyaljisi olan bazı insanlar için durum olsa da, tahtadaki yanma hissini açıklamıyor. Bununla birlikte, adil olmak gerekirse, yönetim kurulu genelinde fibromiyalji semptomlarını açıklayan neredeyse hiçbir şey yok gibi görünüyor. Bu garip ızdırabı çevreleyen büyük gizem bundandır.

BUNUN İÇİN BİR ŞEY YAPABİLİR MİSİNİZ?

İşte diğer hastaların fibromiyaljinin yanma hissini hafifletmek için işe yaradığını söylediklerine dair bazı örnekler:

Masaj terapisi: Fibromiyaljinin tipik bir özelliği, kasları gevşetememedir. Çoğu zaman kaslarımız gergindir ve bunun farkında bile olmayız. Bu, özellikle kaslarda yanma hissinin de bir nedeni olabilen laktik asit birikmesine yol açar. Fibromiyaljiyi anlayan çok yetenekli bir masaj terapisti (hatta bir tıbbi masaj terapistini düşünmek isteyebilirsiniz) asit salmak için sizinle haftalık veya iki haftada bir çalışabilir. Bazı hastalarda bu yanma hissini azaltır hatta tamamen ortadan kaldırır.

Kortizon enjeksiyonları : Bir doktor tarafından verilir, bu geçici bir rahatlamadır ve tüm yanma hissi durumları için geçerli değildir.

Gabapentin : Zona hastalığının neden olduğu ağrıyı tedavi etmek için kullanılan reçeteli bir ilaç.

Isı Tedavisi – Sezgisel gibi görünmüyor, ancak yanma hissi yaşayan fibro hastaları, genellikle jakuziler ve elektrikli battaniyeler gibi ısı tedavisi seçeneklerinin büyük rahatlama sağladığını bildiriyor.

Takviyeler – Yanma hissinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, bazı hastalarda birçok fibromiyalji semptomunun ana nedeni olabilen beslenme eksiklikleri olduğu görülmektedir. Yüksek kaliteli bir vitamin (tercihen bütün gıdalar) artı yüksek dozda D vitamini ve tutarlı bir magnezyum dozu arayın (ticari çiftçilik uygulamalarımız nedeniyle, Kuzey Amerika’daki hemen hemen herkes magnezyum eksikliği yaşıyor ve bu da hem ilgili hem de ilişkili semptomlara neden oluyor. ve fibromiyalji ile ilgisi yoktur).

Lidokain Yamaları – Bunlar aslında lokal anestezik kategorisine girer. Bunların reçetesiz versiyonları mevcut olsa da, yanma hissini hafifletme amacımız için doktorunuzdan bir reçete almak isteyeceksiniz. Aslında, genellikle zona sonrası sinir ağrısını hafifletmek için kullanılırlar.
Antihistaminikler: Benadryl ve Zyrtec’in fibromiyalji hastalarında yanma ağrısını gidermede etkili olduğu bildirilmiştir.

Stresi azaltın – Doğru olduğu için binlerce kez duydunuz. Stresi azaltmanın ve stres etkenleriyle başa çıkmanın yollarını bulmak, tuhaf yanma hissi de dahil olmak üzere birçok fibromiyalji semptomu için harikalar yaratabilir.

Fibromiyalji yanma hissinin kaynağı ne olursa olsun, berbattır. Seni rahatlatan bir şey buldun mu? Bize söyle. Aslında, bize denediğiniz ama işe yaramayan şeylerden bahsedin. Çünkü birileri için her zaman bir şeyler yolunda gider ve birbirimize yardım etmek için yapabileceğimiz her şey memnuniyetle karşılanır!

One thought on “Fibromiyaljide yanma hissine ne sebep olur?

Leave a Reply

Your email address will not be published.