Fibromiyaljide visseral ağrı. Viseral ağrı nasıl hissedilir?

Fibromiyaljide visseral ağrı. Viseral ağrı nasıl hissedilir?

Fibromiyalji hastaları ağrıya çok aşinadır. Bu kronik hastalıkla yaşamak çeşitli ağrılı semptomlara yol açabilir. Ağrının farklı şekillerde mevcut olduğunu biliyor muydunuz?

Kronik ağrısı olan insanlara yardım etmek amacıyla doktorlar ağrıyı sınıflandırmak için bir sistem geliştirdiler. Kategorilerden biri visseral ağrı olarak bilinir. Bu ağrı, en acı verici olanlardan biridir ve vücuttaki ciddi sorunları gösterebilir.

Viseral ağrı nedir?

Ağrı iki ana kategoriye ayrılır: nöropatik ve nosiseptif. Nosiseptif ağrı, vücut dokularına verilen hasarın bir sonucu olarak vücudun yaralanmaya karşı normal tepkisini ifade eder. Öte yandan, nöropatik ağrı sinir sisteminden gelir.

Viseral ağrı, esas olarak vücut dokularından kaynaklanan nosiseptif ağrıya dahildir. İç organ ağrısı genellikle iç organlar olarak da bilinen vücudun iç organlarını etkiler. Bu, böbrekler, akciğerler, kalp ve karaciğer gibi karın organlarını ifade eder. Sinirlerimizin iç organlar çevresinde oluşma şekli nedeniyle, iç organlar ağrıyı vücudun diğer bölümlerinden farklı hisseder. Örneğin, bu organlar, kesiklere veya dilimlere kıyasla gerildiğinde veya büküldüğünde daha fazla ağrı hisseder. Bunun nedeni, iç organlardaki sinirlerin bazı ağrı türlerine karşı daha duyarlı olmasıdır. Bu nedenle, visseral ağrı diğer ağrı türlerinden çok farklı hissedilebilir.

Viseral ağrı nasıl hissedilir?

İç organ ağrısı, mideye yayılan istenmeyen, bulanık bir his gibi hissedilir. Acı çekerken, ağrının tam olarak nereden geldiğini bilmek zor olabilir. Viseral ağrı, duygudurum semptomları üretebilir. Bu tür ağrıları yaşayan hastalar ayrıca duygudurum dalgalanmaları veya kaygı yaşarlar.

İç organ ağrısına bir örnek, böbrek taşlarıyla hissettiğiniz ağrıdır. Bu durumun en acı verici olduğu bilinmektedir. Aslında, bazı insanlar ağrıyı doğum sancısından daha kötü bulur. Genel olarak, organların iltihaplanması veya yaralanması şiddetli iç organ ağrısına neden olabilir. Örneğin kalp krizi, hepatit veya organlara kan akışını engelleyen herhangi bir kan pıhtısı iç organ ağrısına neden olabilir.

Vücudumuzun organlarında daha az yaygın iç organ ağrısı kaynakları vardır. Doktorunuz ağrıya neyin sebep olabileceğini teşhis edebilir. Böyle bir teşhis, ağrınızın nasıl tedavi edilebileceğini belirlemeye yardımcı olabilir.

Viseral ağrı nasıl tedavi edilebilir?

Doktorların yaptığı ilk şey, hastanın ağrıyla başa çıkmasına yardımcı olmaktır. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Çoğu durumda, hastaya opioid ağrı kesiciler veya sinir blokları verilir. Doktor, ağrıyı durdurmak için ilacı doğrudan sinirlere enjekte eder.

Hastanın ağrıyı kontrol etmesine yardımcı olduktan sonra, doktor ağrının nedenlerini belirlemeye başlar. Tedavi genellikle altta yatan sorunları düzeltmeye odaklanır. Hastanın böbrek taşlarından muzdarip olduğu durumlarda, doktor tedavi için bir makine kullanır. Bu makine, taşları daha küçük parçalara ayırmak için böbreklere şok dalgaları gönderir. Böylece taşlar böbrekten kolayca geçebilir.

Aldığınız tedavi türü esas olarak sahip olduğunuz duruma bağlıdır. Her zamanki fibromiyalji semptomlarınızdan farklı, dayanılmaz bir ağrı yaşamaya başladığınızda daima doktorunuza danışın. Doktorunuz ağrıyı etkili bir şekilde tedavi etmenin yollarını önerebilir.

One thought on “Fibromiyaljide visseral ağrı. Viseral ağrı nasıl hissedilir?

  1. I’ve been looking for photos and articles on this topic over the past few days due to a school assignment, totosite and I’m really happy to find a post with the material I was looking for! I bookmark and will come often! Thanks 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *