Fibromiyalji: Saçlarım Ağrıdığında Ne Olur?

Fibromiyaljiniz varsa, saçınızın acıdığını fark edebilirsiniz. Saç dökülmesi, fibromiyaljinin birçok belirtisinden sadece biridir. Birkaç yaygın semptom yorgunluk, zihinsel karışıklık, sindirim sorunları, depresyon, kas ve eklem sorunları ve kronik ağrıyı içerir. Fibromiyalji, insanların vücutta kronik yaygın ağrı yaşadığı bir durumdur. Fibromiyaljinin neden olduğu yaygın ağrı, vücudun her iki tarafında ve belin hem üstünde hem de altında ortaya çıkar. Beyin, yaygın ağrıyı yaratan ve artıran anormal ağrı sinyallerini işler.

saç ağrıyor

Fibromiyaljiniz varsa saç dökülmesi ve saç ağrısı mümkündür. Aşağıdaki makaleyi okumadan önce, herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa mutlaka doktorunuzla iletişime geçin. Bu makale basitçe saçınızın fibromiyalji ile ilişkili olarak neden acıdığını inceliyor.

SAÇ KAYBI

Fibromiyaljisi olan birçok insan saç dökülmesi yaşar. Saç dökülmesi veya incelmesi fibromiyaljinin bir belirtisi olabilir. Bu makalede daha ayrıntılı olarak tartışılan saçta ağrı da ortaya çıkabilir.

NEDEN BU KADAR SAÇ DÜŞÜNÜYORUM?

Peki neden saç dökülmesi yaşıyorsunuz? İşte bazı olası nedenler:

İlaçlar   – Saç dökülmesinin nedenlerinden biri fibromiyalji ilaçlarından kaynaklanmaktadır. Yeni bir ilaç almaya başlarsanız ve daha fazla saç kaybettiğinizi fark ederseniz, mutlaka doktorunuzla konuşun.

Yüksek stres   : Diğer bir neden de yüksek stres zamanlarından kaynaklanıyor olabilir. Yüksek stres veya semptomların alevlendiği zamanlarda, fibromiyaljisi olan kişiler olağandışı saç dökülmesi veya genel incelme yaşayabilir. İyi haber şu ki, stres kaynaklı saç dökülmesi geri dönüşümlüdür ve tedavi edilebilir.

Tiroid fonksiyon bozukluğu   : düşüşü   saça tiroid fonksiyon bozukluğuna bağlı olabilir. Tiroid disfonksiyonunun fibromiyaljisi olan kişilerde daha yaygın olduğu düşünülmektedir. Tiroid hormon seviyenizi kontrol edin ve tiroid disfonksiyonu hakkında daha fazla bilgi edinmek için doktorunuzla konuşun.

Otoimmün Sorunlar   : Birden fazla yerde saç dökülmesi yaşıyorsanız, otoimmün sorunlarınız olabilir. Saç dökülmesi, alopesi olarak da bilinen madeni para şeklinde çok sayıda kel nokta olarak ortaya çıkar.

SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİ

Saç dökülmesini dökülmeden önce önleyecek kanıtlanmış bir tedavi olmamasına rağmen, iyi haberler var. Neyse ki saçlar yeniden uzar ve saç dökülmesini tedavi etmek için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Kendinizi daha fazla strese sokmamak önemlidir. Bunun yerine sakin olun ve farklı  tedavi yaklaşımlarını  gözlemleyin   .

Seyreltme ve saç dökülmesini tedavi etmek için bir seçenek, genel beslenme desteğini optimize etmektir. Bu özellikle stres kaynaklı saç dökülmesi için iyidir. Düşük demir saç büyümesini olumsuz etkiler. Bir demir tablet almayı deneyin. Denemek için başka bir kaynak, Enerji Canlandırma Sistemi Vitamin Tozu. Ancak, hiçbir şeyin çok fazlasının asla iyi bir şey olmadığını unutmayın. Çok fazla demir vücutta tehlikeli seviyelerde aşırı demire neden olabilir.

Yüksek düzeyde stresin neden olduğu saç dökülmesini tedavi etmenin bir başka yolu da tiroid fonksiyonunu optimize etmektir. Yukarıda bahsedildiği gibi, tiroid disfonksiyonu fibromiyaljisi olan kişilerde daha yaygındır. Tiroid hormon seviyenizi kontrol etmek için doktorunuzla konuşun.

SAÇ AĞRISI

Fibromiyaljisi olan birkaç kişi de saç ağrısı belirtisi yaşar. Aslında, bazı   hesaplar   başın o kadar hassas hale geldiğini ve saça dokunmanın zor olduğunu söylüyor. Fibromiyalji topluluğundan bir yanma hissi bildiren insanları içeren çevrimiçi birçok hikaye var. Acı hissi gelir ve gider, ancak insanların saçlarını yıkamak veya fırçalamak bir yana, dokunmalarını bile zorlaştırır.

Fibromiyaljisi olan kişiler, ağrıyı hafifletmek için atılması gereken adımlar olup olmadığını sorarlar. Saçınızı nasıl bırakacağınıza dair öneriler var. Saçınızı at kuyruğu veya topuz yapmak daha fazla acıya neden olabilir. Saçları kaldırmanız gerekiyorsa, elastik saç bağları kullanmanız önerilir. Başka bir olasılık da saçınızı kesmek veya tıraş etmektir.

SCALA’M NEDEN AĞRIYOR?

Saç dökülmesi veya incelme meydana geldiğinde, ağrı, kafa derisinin kaslarının çok gergin olmasından kaynaklanabilir. Allodini   veya cilde dokunmanın neden olduğu ağrı bir sıkıntıdır, bu nedenle tedavi önemlidir.

TEDAVİ

Bazı ilaçlar fibromiyaljinin neden olduğu kafa derisi ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.  Dr. Teitelbaum’a göre    , saç ağrısı semptomunu gidermek için atabileceğiniz adımlar var. Ultram ve Neurontin kullanılabilecek ucuz jenerik ilaçlardır. Ek olarak, Enzimatik Terapiden Ağrı Sonu ve EuroPharma’dan Curamin vardır. Başka semptomlarınız varsa veya sorularınız ve endişeleriniz varsa, doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *