Fibromiyalji Nasıl Anlaşılır – Nedir, Belirtileri ve Tedavileri

Fibromiyalji, şiddetli kas ağrısı, yorgunluk, hafıza kaybı ve diğer sorunlarla karakterize bir kas-iskelet sistemi bozukluğudur.

Tıp biliminin bu kas durumu hakkında birçok teorisi vardır. Artrit Vakfı, klasik semptomları olan eklem ve kas ağrısı ve yorgunluk nedeniyle Fibromiyaljiyi artritin yüzlerce türünden biri olarak kabul ederken, son araştırmalar kas rahatsızlığına aşırı aktif sinir sisteminin neden olduğunu göstermektedir.

Durum genellikle yanlış anlaşılır ve yaygın semptomları nedeniyle başka bir tıbbi sorun için yanlış teşhis edilir. Fibromiyalji teşhisi için özel taramalar veya laboratuvar testleri olmadığından, semptomları ezbere bilmek, durumu tanımlamanın ve tedavi etmenin en iyi yoludur.

Şu anda bu tıbbi durum için bir tedavi yoktur, ancak TMC (Geleneksel Çin Tıbbı) yaklaşımı, uçucu yağları Fibromiyalji için doğal bir tedavi olarak görmektedir.

Bununla birlikte, herhangi bir çare veya tedaviyi denemeden önce, aşağıdaki belirtileri anlayarak durumu kendi kendinize teşhis etmeyi öğrenmelisiniz:

Ağrı ve Hassasiyet

Kas ağrısı, fibromiyaljinin ilk yaygın semptomudur. Ağrı, derin ve keskin, donuk, zonklama ve ağrıya kadar değişebilir. Ağrıyı vücudunuzdaki kaslarınızda, eklemlerinizde ve bağlarınızda hissedeceksiniz.

Hassas noktalarınız (eklemlerin yakınındaki derinin altındaki öngörülebilir, belirli dokular) onlara bastığınızda ağrılı ve çok acı verici olacaktır.

Şişme ve Karıncalanma Hissi

Karıncalanma, iğnelenme, uyuşma ve yanma – bu hislere parestezi denir. Birçok kişi genellikle birkaç dakikadan birkaç saate kadar süren Parestezi nöbetleri yaşar. Duygular gece boyunca veya uyandıktan sonra kötüleşebilir. Parestezi aynı zamanda sinir hasarının bir işaretidir ve bu nedenle fibromiyalji esas olarak sinir sistemi ile bağlantılıdır. Ayrıca hassas noktalarınızın çevresinde şişlik yaşayabilirsiniz.

Uyku eksikliği

Hafif ve sıkıntılı uyku gibi uyku bozuklukları Fibromiyaljinin bir parçasıdır. 8 saatlik bir uykudan sonra bile yorgun ve bitkin uyanacaksınız. Bir araştırmaya göre, Fibromiyalji hastaları genellikle uyanık olduğumuzda meydana gelen beyin patlamaları yaşarlar. Bu ani patlamalar uykumuzu bozabilir ve bizi uyanık tutabilir.

Menstrüel krampları

Fibromiyalji kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Bu nedenle, adet döngüsü sırasında, bu duruma sahip birçok kadın genellikle ağrılı dönemler geçirir. Ağrılı kramplar oldukça normaldir ve çoğu kadın bundan muzdariptir ve hatta ağrıyı azaltmak için ilaç ve enjeksiyonlar almaya başlasa da, menstrüel krampınızı Fibromiyaljinin diğer semptomları takip ediyorsa, bunu teşhis etmek isteyebilirsiniz.

Yoga ve bitkisel tedaviler gibi adet kramplarını tedavi etmenin doğal yolları vardır.

Sabah Sertliği

Sabahları veya uzun süre oturduktan sonra yataktan kalkmak, bacaklar, kollar ve sırttaki eklem ve kaslardaki aşırı sertlik nedeniyle Fibromiyaljili kişilerde sorun olabilir. Sertlik genellikle sabahları 10 – 20 dakika civarında kalır. Ancak bazıları bunu gün boyunca yaşayabilir.

Huzursuz bağırsak sendromu

Fibromiyaljisi olan kişiler büyük olasılıkla gaz, gaz, karın ağrısı, kabızlık, ishal, şişkinlik ve mide bulantısı gibi irritabl bağırsak sendromu semptomları yaşayacaklardır. Ayrıca mide ekşimesi, geğirme, ağızda metalik tat, ağız kokusu ve hıçkırık gibi GÖRH ve asit reflü semptomlarına da sahip olabilirsiniz.

Ruh hali

Fibromiyaljili kişilerde depresyon, ruh hali değişimleri, ajitasyon ve anksiyete bozukluğu da yaygındır. Sürekli ağrı, uykusuzluk, yorgunluk ve tutukluk, bireylerin yaşam tarzlarını, işlerini ve ilişkilerini etkileyerek depresyona ve ruh hali değişimlerine yol açabilir. Az aktivite, uyuşukluk, konsantrasyon, aşırı duygular, yorgunluk ve kısa süreli hafıza, duygudurum bozukluklarının birkaç belirtisidir.

Baş ağrısı

Bu tıbbi duruma sahip kişiler genellikle migren ve hafif ila orta dereceli baş ağrıları yaşarlar. Ağrı, boynunuzda ve sırtınızın üst kısmında da hissedilebilir. Boynunuzdaki ve başınızdaki hassas noktalarınız da baş ağrısını tetikleyebilir. Sık baş ağrıları, düzenli aktivitelerinize devam etmenizi zorlaştırabilir. Nane yağı, Fibromiyalji ile ilgili baş ağrıları için etkili bir uçucu yağdır. Yağı hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırıp baş ağrısı semptomlarını azaltmak için şakaklarınıza ve saç derinize masaj yapabilirsiniz.

idrara çıkma sorunları

Çoğu durumda, bireyler sorunlu işeme bildirdiler. Sızdıran bir mesane, idrar kaçırma ve idrara çıkma sırasında ağrı yaygın semptomlar olabilir. Bütün bunlar zihinsel hayal kırıklığına ve depresyona yol açabilir. Aslında Fibromiyaljinin tüm belirtileri ciddi duygudurum bozukluklarına neden olabilir.

İdrara çıkma sorunları zamanında ele alınmazsa böbrek hastalığına ve mesane enfeksiyonuna yol açabilir.

Bunlar Fibromiyaljinin en yaygın belirtileridir. Bir seferde üçten fazla deneyimleyebilirsiniz. Bunların dışında konsantrasyon güçlüğü, hafıza kaybı, aşırı yorgunluk ve uyuşukluk ve kafa karışıklığı da yaşayabilirsiniz.

Ulusal Fibromiyalji Derneği’ne göre, yalnızca ABD’de yaklaşık 10 milyon kişi Fibromiyaljiden muzdarip. Durum iyileştirilemediğinden ve tüm semptomlar için belirli bir tedavi olmadığından, semptomları yönetmek ve şiddetli alevlenmeleri önlemek için uçucu yağlar, yoga ve ilaç uygulamaları ve egzersiz gibi doğal tedavileri seçebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *