FİBROMİYALJİ MAĞDURLARININ YAPMAYACAKLARI EN ÖNEMLİ ŞEYLER

1. Kendi ihtiyaçlarınızı ikinci plana atmayı bırakın. – Herhangi bir kronik zayıflatıcı durumunuz varsa, önce kendi ihtiyaçlarınızı koymalısınız.

2. Yanlış insanlarla vakit geçirmeyi bırakın. – Biri hayatınıza stres ekliyorsa, o stres sizi hasta ediyor demektir. O kişiyi uzaklaştırarak stresi ortadan kaldırın.
3. Kin tutmayı bırakın. – Kin tutmak gereksiz strestir. Bu, bir kişi hakkında düşündüğümüzde hakkında olumsuz düşünceler yaratmamıza ve daha olumlu şeylere odaklanmanın yollarını bulmaya çalışmamız gerektiğinde olumsuz düşüncelere odaklanmamıza neden olur.

4. Herkes için her şey olmaya çalışmayı bırakın. – “Hayır” diyebilme yeteneği çok az değerlidir. Çoğu zaman, fibromiyaljisi olanlarımız muhtemelen “hayır” diyemez, “evet” diyemediğimizde veya söyleyemediğimizde suçluluk hissederiz. Herkes için her şey olamayız, kendimiz için de her şey olamayız ve olmamız da gerekmiyor.

5. Kendinize yalan söylemeyi bırakın. – Hastasın, kabul et. Kendini iyi hissetmiyorsun. Bir başkası sorar ve siz “iyiyim” diye cevap verirsiniz ama gerçek bu değildir. Bunu onlara söylediğiniz zaman doğru değildir ve kendinize söylediğiniz zaman da kesinlikle doğru değildir.

6. Başkalarına açıklama yaparak zaman kaybetmeyi bırakın. Çoğu insan, hastalığınız veya rahatsızlığınız veya yapamayacağınız şeyi neden yapamayacağınız konusunda endişelenecek kadar sizi umursamıyor. Basit tutun, sadece “hayır” deyin ve devam edin. Neden yapamayacağınızı açıklamaya çalışmayın, çünkü muhtemelen zaten duymuyorsunuzdur.

7. Geçmişe tutunmaya çalışmayı bırakın. Belirtilerinizi iyileştirmenin yollarını bulabilseniz de, muhtemelen hiçbir zaman %100 yeni değilsiniz. Her zaman sınırlar olacaktır. Hastalığınızdan önce sahip olduğunuz yaşam kalıplarını elde etmeye çalışmayı bırakın ve o zaman olduğunu ve şimdi olduğunu anlayın.

8. Eski hatalar için kendinizi azarlamayı bırakın. – Suçluluk ve suçluluk bizim değişmez dostlarımızdır. Geçmişte yaptığınız şeyler (ya da keşke yapsaydınız ama yapmamış olsaydınız) hakkında kafa yormayı bırakın.
9. Başkalarını kıskanmayı bırakın. – Başkalarının sahip olduklarını veya yapabileceklerini kıskanmak çok kolaydır. Onların da sınırlamaları olduğunu çok az algılıyoruz. Kimse bir başkasının gerçek hayatını, yeteneklerini veya eksikliklerini, sınırlarını göremez.

10. Şikayet etmeyi ve kendinize acımayı bırakın. – Yok canım! Arada bir acıma partisi yapmak sorun değil, ama asla 5 dakikadan fazla sürmemeli ve asla arkadaşlarını davet etmemelisiniz. Hayattaki pozitiflere odaklanın, çok şey var.

11. Küçük anların güzelliğini görmezden gelmeyi bırakın. – İnsanların “durup gülleri koklamalıyız” dediğini kaç kez duyuyoruz. Artık onları yapamayana kadar o küçük şeylerden gerçekten zevk almıyorsun.

12. İşleri mükemmelleştirmeye çalışmayı bırakın. – Onlar zaten. Belki mükemmel değiller, belki şimdikinden daha iyi olabilirler. Ama mesele şu ki, mükemmellik yerine gerçekliğe odaklanmanız gerekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *