Fibromiyalji ile ilişkili 5 ciddi hastalık. muhtemelen farkında değilsin

Fibromiyalji benzersiz bir tıbbi gizem sunar: semptomları çok evrenseldir; yetersiz teşhis edilir ve karşılaştırılabilir problemler için yanlış teşhis edilir. “Fibromiyalji, yaygın ağrıya neden olan bir merkezi sinir sistemi bozukluğudur”, “Bu uzun süreli hastalığı olan kişiler genellikle bitkindir, uyumakta zorluk çekerler ve özellikle boyun, omuzlar ve boyunda olmak üzere tüm vücut hassasiyetleri altında ezilirler. silâh. , sırt, kalçalar ve bacaklar “.

Fibromiyaljinin nedeni belirsiz olsa da doktorlar durumun kalıtsal olabileceğine inanıyor. Ayrıca kadınlarda erkeklere göre yaklaşık yedi kat daha sık görülür. Dört kurbandan üçünde fibromiyalji teşhis edilmiyor. Zahmetsizce teşhis etmek için herhangi bir kan testi veya tarama olmadığından, birçok doktor bozukluğu tespit etmekte zorlanıyor.

Fibromiyalji gibi kronik bir sağlık durumu söz konusu olduğunda, semptomların tedavisi yeterince zordur. Örneğin, ağrıya ek olarak, uykusuz geceler, bilişsel zorluklar, uyuşukluk ve karıncalanma ve duyusal hassasiyetlerle uğraşıyor olabilirsiniz. Ne yazık ki, fibromiyalji aynı zamanda farklı ilgili koşullar geliştirme riski de taşır. En yaygın dördüne bakacağız ve sonra biraz rahatlama bulmanın doğal bir yolunu düşüneceğiz.

Fibromiyaljisi olan kişilerin, diğer kronik rahatsızlıklara sahip olma olasılığı, ortak popülasyondaki diğer insanlardan daha fazladır. Doktorlar, fibromiyaljinin neden sıklıkla “komorbidite” olarak bilinen diğer durumlarla birlikte var olduğunu henüz anlamadı. Fibromiyaljisi olanlar genellikle migren, otoimmün hastalıklar, irritabl bağırsak sendromu ve depresyon, anksiyete ve uyku bozukluklarından muzdariptir.

Birkaç örtüşen duruma sahip olmak basit değildir ve vücudun acısını ve ıstırabını arttırır. Onlar hakkında bilgi sahibi olmak, bizim ve terapi sağlayıcılarımızın semptomlarımızı, ağrılarımızı ve genel sağlığımızı daha iyi yönetmesine yardımcı olacaktır. 

İşte aynı zamanda fibromiyaljisi olan kişilerin karşılaştığı birkaç yaygın tıbbi durum:

Artrit

Her iki durum da yaygın ağrı ve sürekli yorgunluğun göstergesi olsa da, ikisinin farklılıkları vardır. Birçok insan fibromiyaljinin gerçek bir artrit şekli olduğunu düşünme eğilimindedir, ancak gerçek bu değildir. Ağrı ile karakterize olduğu için, FM, artritin bilindiği gibi doku iltihabına neden olmaz veya vücudun kaslarına ve eklemlerine zarar vermez.

“Artritin erken evrelerinde, bu fiziksel yaralanma şimdiye kadar seyrini sürdürmedi, bu nedenle hasta yalnızca FM ile en uyumlu olan dayanılmaz hisler, kas sertliği ve yorgunluğu deneyimliyor. Daha sonra artritik semptomlar daha da geliştiğinde, doktor bir röntgen kullanarak fibromiyaljiyi ekarte edebilir.

hipotiroidizm

Bu, vücudunuzun metabolizmasını kontrol etmekten sorumlu boynunuzdaki bez olan tiroidinizdeki alışılmadık derecede düşük aktiviteden kaynaklanan bir durumdur. Hormon üretiminin azalması nedeniyle, kişi diğer semptomlarla birlikte düşük enerji, gizemli kilo alımı, soğuğa karşı artan hassasiyet, yavaş kalp hızı ve melankoli yaşar.

Hipotiroidizmin sayısız semptomu FM semptomlarıyla örtüştüğü için, semptomları analiz ederek ikisini ayırt etmek zor olabilir. Doktorunuz tiroid hormon seviyelerinizin sağlıklı olup olmadığını görmek için kan testi yapabilir. 

Yaygın anksiyete bozukluğu

Anksiyete  , birçok fibromiyalji hastası için süregelen bir sorundur. Sendromla ilgili kaygıya neden olabilecek birçok şey var. Örneğin, fibromiyalji bir kişinin işine mal oluyorsa, finansal stres kaygıya yol açabilir. İşinize devam edebilecek olsanız bile, yarın uyanıp ofise yetişip yetişemeyeceğinizi sürekli olarak bekliyor olabilirsiniz.

Sosyal anksiyete de fibromiyalji ile yaygındır. Birçoğu hastalıkları nedeniyle yargılanmaktan korkuyor. Bazıları planları takip edemeyeceklerinden endişe ediyor. Bir tatil planlamak bile stresli olabilir çünkü uçak bileti veya iade edilmeyen otel odalarını kaçırmak istemezsiniz. Peki bir zamanlar eğlenceli olan şey şimdi öldürecek bir dev gibi mi görünüyor?

Depresyon

Geçici bir dönem bile olsa, bu zihinsel olarak tüketen ve kötüleşen bozuklukla mücadele eden herkes, bunun ciddi olduğunu bilir. Ancak sürekli melankoliden muzdarip olanlar, teşhislerinin başka bir şey olup olmadığını merak edebilirler.

“Bir  anahtar semptomların  arasında  fibromiyalji depresyondur  bir kişi, ay veya depresyon zayıflatıcı etkileri yaşama yıl sonra FM sahip olabileceğini düşünmek için nadir değildir, bu yüzden. Bu yüzden hastaların iki hastalığın birlikte ortaya çıkabileceğini bilmeleri daha da kafa karıştırıcı.”

Aslında, Amerikan Anksiyete ve Depresyon Derneği, FM hastalarının yaklaşık yüzde 20’sinde bir anksiyete bozukluğu veya depresyonu olduğunu bildiriyor. Çaresiz olduğunuzdan eminseniz, ancak FM’nin de oyunda olabileceğinden emin değilseniz, belirtilerinizi yönetmek için doktorunuzla konuşun. 

Migren

Stres ve gerginlik genellikle boyunda, omuzlarda ve sırtın üst kısmında depolanır ve gerilim tipi baş ağrılarına neden olur. Öte yandan, fibromiyaljiye yol açan altta yatan sorunlara bağlı olarak bazı hastalarda baş ağrısı yerine migren görülür.

Fark ne? Gerilim tipi baş ağrıları, başın etrafına sarılmış bir bant gibi hissedilen hafif ila orta şiddette ağrıyı içerir. Migrenler ise genellikle daha orta ila şiddetlidir ve zonklama veya zonklama hissi verir. Migrene  sıklıkla bulantı ve ışığa, seslere ve kokulara karşı hassasiyet de eşlik eder. Kronik bir hastalığın stresine ek olarak ağrı kesiciler (hem reçeteli hem de reçetesiz) baş ağrısına neden olabilir.

Bunlara rebound baş ağrıları veya aşırı ilaç kullanımı baş ağrıları denir. Bazen bir kişinin ağrı kesici ilaçları bir süreliğine bırakması ve baş ağrısının kaçının ilaçla ilgili olduğunu bulması için vücuttan atmasına izin vermesi gerekir. 

One thought on “Fibromiyalji ile ilişkili 5 ciddi hastalık. muhtemelen farkında değilsin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *