Fibromiyalji, bize söylediklerinde neden bu kadar acıyor: neşelen, gücün olsun…?

NEFES OLACAK, OLACAK, GÜÇLENECEK sözleri neden… 

KALPTE çok acıyorlar mı? Bu kadar çok duygusal acıya neden oluyorlar mı?

Bunu bize kim söylüyor… 

Başımıza gelenlere dayanabilecek miydi?

Acıdan daha çok acı veren bir şey varsa o da kayıtsızlıktır…

BİRBİRİNİ ANLAMAMAK’ın, şunu söylemenin  kayıtsızlığı :

OH, EVET, BİR ŞEY YA DA BİR ŞEY BENİ DE YAŞIYOR 

“Neşelen” Fibromiyaljide KÖTÜ bir kelimedir, beş harfli 

anlamadığınızı ve anlamak istemediğinizi ima ederler… Bizi yargılayan bir kelimedir.
Ağrı haklıdır, yüzlerce hastalıkta anlaşılır, yaşlılarda ağırlanır, hastaya dinlenmesi, dinlenmesi ve ardından rutinine dönmesi için yer verilir… Acıyı anlık bir şey olarak anlarız… Neyse ki çoğu için…
Öğrendik . kötü   çok   farklı!
Hayal edilemez bir gerçek, bize dokunan bu hayatı yaşamaya devam edebilmek için empatiye, anlayışa ihtiyacımız var. Acımız olduğunu kabul etmek kaybetmek demektir…
Bizi mutlu eden şeyi kaybetmek, istediğimiz için değil, çünkü 

sağlığımız bizi zorlar.

Ancak ağrıya karşı bu günlük mücadele kendimizi yeniden keşfetmemizi sağlıyor, bizi güçlü kılıyor, araştırıyor, öğreniyoruz, Fibromiyalji hakkında diğer insanların bile duymadığı şeyler biliyoruz!
Acılarla dolu bir gelecekle karşı karşıyayız. Son kullanma tarihi olmadan ve belirsiz bir prognozla, ancak tüm gücümüzle üstesinden geliyoruz! İşte böyle çok sayıda insan var gücüyle hayata tutunarak, kimsenin tasavvur edemeyeceği şeylerle mücadele ederek, her gün ara vermeden yaşıyor ve bu bizim için en normali… Yapmamız gereken, elimizde olan bu. Zorla geçmemiz gereken o kapıya bir çözüm gelirken yapmak…   Fibromiyalji. Diğerleri vücutlarının her hareketinin onlara verdiği özgürlüğün tadını çıkarırken, biz her biriyle birlikte, ÖNCEKİ  bedenimizin ne olduğunu hatırlıyoruz   .Hiç şüphesiz   bu hastalıkla hayatınıza devam edebilirsiniz…  Gücün zirvesine ulaşırsınız… Bizim için her gün yeni bir meydan okumadır, özel ve farklı!

NOT:  Bu kadar acıyla yaşamak elbette şart değil, hafifletmenin bir çok yolu var. İlaçlarla, fiziksel egzersizle, psikoterapiyle…  Ve tabii ki iyi bir Romatolog ve Nörologla!

2 thoughts on “Fibromiyalji, bize söylediklerinde neden bu kadar acıyor: neşelen, gücün olsun…?

  1. I know this website offers quality based content and
    additional information, is there any other web page which provides such things in quality?

  2. I’ve been searching for hours on this topic and finally found your post. majorsite, I have read your post and I am very impressed. We prefer your opinion and will visit this site frequently to refer to your opinion. When would you like to visit my site?

Leave a Reply

Your email address will not be published.