Fibromiyalji: Açıklanamayan duyguların hastalığı

Duygusal durumlarımız her türlü hastalığı destekleyebilir: hipertansiyon, kalp fonksiyon bozukluğu veya farklı türden sinir bozuklukları. Farklı rahatsızlıklar sadece fiziksel sağlığımızı dönüştürmekle kalmaz, aynı zamanda daha derin bir seviyede iyileşmeyi de kolaylaştırır. İşin sırrı, kendimizi tanımak ve daha iyi yaşamak için fiziksel rahatsızlıkların içerdiği mesajları keşfetmek ve anlamaktır.

Bu bağlantıyı anlamak için önce zihin ve bedenin bir bütün olduğunu kabul etmeliyiz  ; Normalde bedeni bize eşlik eden, dikkat etmemiz gereken ve hasar gördüğünde doktora götürüp onarması gereken bir “konteyner” olarak kabul ederiz. Ne yazık ki  bu vizyon çok sınırlıdır. Tüm varlığımızı oluşturan enerjilerin karmaşıklığını, akan ve birbiri ile iletişim halinde olan enerjileri reddeder. (…) Akılda olanla (düşünceler ve duygular) bedende olan arasında bir ayrım yoktur  .”

Fibromiyalji hakkında dikkat edilmesi gereken bir nokta, semptomları yeterince anlaşılmadığı için, bu hastalıktan muzdarip olanlar, ağrı görülmediği için başkalarının onlara inanmadığını hissederler. Fibromiyalji tartışmalı bir tanı olarak kabul edilir ve bazı yazarlar, diğer nedenlerin yanı sıra, tanıyı doğrulamak için fizik muayene, objektif laboratuvar testleri veya tıbbi görüntüleme çalışmalarında anormallik olmaması nedeniyle bir hastalık olarak kabul edilmemesi gerektiğini belirtmektedir.

Fibromiyalji, resmi olarak, temel olarak aşırı yorgunluk, kalıcı ağrı, kasların, tendonların değişken yoğunluğunun sertliği ve uyku güçlüğü, sabah sertliği gibi çok çeşitli diğer psikolojik semptomlar ile karakterize edilen, tam olarak anlaşılamayan bir grup kas-iskelet sistemi semptom ve bozukluğu olarak adlandırılır. hastalık, baş ağrıları ve düşünme ve hafıza ile ilgili sorunlar, bazen insanların rutin işleyişini engelleyen “bayılmalar” olarak adlandırılır. Genellikle 20 ila 50 yaşları arasındaki genç kadınların yaklaşık %3-6’sında bulunan ‘bulaşıcı olmayan’ bir hastalıktır.

Bugün, fibromiyaljiden mustarip ve doktorlarından resmi bir yanıt alamadan bu hastalıktan kendi yararları ile kurtulmayı başaran Mª Àngels Mestre ile bir röportaj paylaşacağız. O zamandan beri kendini bu konuda yazmaya ve bu ve diğer kronik hastalıkları olan hastalara tavsiye vermeye adadı. Çok yardımcı olacağını umuyoruz.

1. Fibromiyalji tam olarak nedir?

Fibromiyalji, ifade edilmeyen duyguların hastalığıdır. Bu bir iç çatışmanın sonucudur, onu biz yarattık. En çok etkilenen organ, Geleneksel Çin Tıbbına göre içerdiği duyguların deposu olan karaciğerdir. Fasyaları, kasları, tendonları, bağları, eklemleri, damarları ve arterleri ve görüşü düzenler. Bu organ aynı zamanda bizi hem dış hem de iç hasta eden tüm toksinleri detoksifiye etmekten sorumludur.

2. En sık görülen belirtiler nelerdir?

Fibromiyaljinin geniş bir semptom yelpazesi vardır, başlıcası, konsantrasyon ve hafıza azalması, uykusuzluk, irritabl bağırsak, irritabl mesane, baş ağrısı, anksiyete , huzursuz bacak sendromu, göğüs ağrısı, güçlü eşlik eden sertlik ve yorgunluk ile genel kas-iskelet ağrısıdır. ve ağrılı dönemler, görme azalması, kramplar vb.

3. Ne tür insanlar bundan muzdarip?

Sağlık ve uyuma sahip olmak için düşünmeyi, hissetmeyi (duyguları) ve hareket etmeyi (eylem/kelime) hizalamalıyız. Fibromiyaljide düşünce ve duyguların yönetimi zayıftır, çünkü enerjileri eylemde veya sözlerle açığa çıkmaz. Eylem bastırılır ve düşünce ve duygunun enerjisi, ağrı ve çok çeşitli semptomlarla kendini gösteren gerilim şeklinde bloke edilir.

4. Neden kadınlarda erkeklerden daha fazla vaka var?

Kadın daha duygusal ve daha pratiktir. Blokları daha duygusal, adam ise daha zihinsel ve teorik. Öte yandan, bu hastalığı mümkün kılan faktör baskıdır. Hiç şüphe yok ki toplumumuzda, çocukluktan itibaren kadınlar erkeklerden daha fazla baskıya maruz kalıyor.

5. Bu hastalık nereden geliyor?

Tüm hastalıklar gibi, fibromiyalji de çok faktörlüdür, ancak kökeni çocuklukta baskı yaratan katı kültürel, aile ve sosyal kalıplarda yatmaktadır. Çocuk, sevildiğini hissetmek için bu kalıpları kopyalar, o olmadan da itaatkar ve itaatkar olur ve özünden uzaklaşarak sahte bir kişilik geliştirmeye başlar. Hastaya eşlik eden psiko-duygusal kusurlar şunlardır: çevre tarafından değerli hissetmek için mükemmeliyetçi gurur ve serbest bırakılmazsa sağlığa zarar veren bir duygu olan öfkeyi içerir.

6. Herhangi bir tedavisi var mı yoksa gerçekten kronik bir hastalık mı?

Bu bizim irademiz ile sağlığa kavuşabilir, gerekli bilgilere sahibiz ve insanın küreselliğinden hareketle değişiklikler yapmaya hazırız. Yeni, sağlıklı, özgür ve mutlu bir insan yaratan düşünme, hissetme ve hareket etme biçiminde büyük bir dönüşüme ihtiyacımız var.

7. Transkraniyal stimülasyon nedir?

Transkraniyal stimülasyon, beynin bölgelerinde bir elektrik akımı üretimine dayanır. Elektrik akımının elektromanyetik alanlar oluşturduğunu biliyoruz, bu yüzden benim açımdan fibromiyalji için en uygun olduğunu düşünmüyorum. Serotonin ve melatonin gibi nörotransmitterleri artırmak istiyorsak, ilk ilaç olan gıda gibi daha az istilacı araçlarımız var. Nörotransmitterlerin seviyesini artırmak için, bu nörotransmitterlerin bir indükleyicisi olduğu için triptofan içeren baklagilleri öneririm.

8. Semptomlar nasıl iyileştirilebilir?

İyileşmek için aşağıdaki değişiklikler gereklidir: Tutumdaki değişiklik, sorumluluk almak için kurbanlar gibi hissetmeyi bırakmamıza, aktif olmak için pasif olmayı bırakmamıza, güçlendirme yoluyla kahramanı olarak hastalığı kendi kendine yönetmeye başlamamıza neden olur.

Bizi tedavi etmelerini beklemeyelim, kendi kararlarımızı vermek ve hayatımızı yönlendirmek için bir takım uygunsuzluklar ve isyanlar gerekiyor. Ayrıca bir yaşam tarzı değişikliğine, basitleştirmeye ve stresten kurtulmaya ihtiyacımız var. Aynı şekilde, yerleşik kalıpları, suçluluk duymadan hayır dememize yardımcı olacak, yaşanmış ve anlaşılmış deneyimlerimizle değiştirmek gerekir. Bize zarar veren alışkanlıkları, özellikle gıdaları değiştirmek, karaciğerimizi ilaçlar da dahil olmak üzere toksinlerden temizleyen, bize enerji veren, alkalinite veren, bağışıklık sistemimizi uyaran ve anti-inflamatuar ve antioksidan olan bir diyet önemlidir. .

9. Bu bir tür modern hastalık mı?

Hayır. Hastalıklar, insanlığın psiko-duygusal kusurları nedeniyle doğar, ancak yaşam tarzı ve kötü beslenme ile artar ve şiddetlenir. Günümüzde bu hastalık, kadınların iş, meslek, aile, ev, sosyal ilişkiler vb. modern hayatın onlara gösterdiği tüm alanlara ulaşmak için kendilerine empoze ettikleri bencillik nedeniyle yayılmıştır. hayatına yön verme olasılığı.

One thought on “Fibromiyalji: Açıklanamayan duyguların hastalığı

Leave a Reply

Your email address will not be published.