FDA Gabapentin’i uyardı, Pregabalin ciddi solunum problemlerine neden olabilir

ABD sağlık düzenleyicileri, popüler sinir sistemi ilaçlarının opioidler ve diğer bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında tehlikeli solunum sorunlarına neden olabileceği konusunda uyarıyorlar.

FDA Duyurusu

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), gabapentin ve pregablin kullanımına ilişkin bir uyarı yayınladı.  Uyarıda,  “Solunum risk faktörleri olan gabapentin (Neurontin, Gralise, Horizant) veya pregabalin (Lyrica, Lyrica CR) kullanan hastalarda ciddi solunum problemleri ortaya çıkabilir”  denildi  .

Bunlar, opioid ağrı kesici ilaçların ve merkezi sinir sistemini baskılayan diğer ilaçların kullanımını ve akciğer fonksiyonunu azaltan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi durumları içerir. Yaşlılar da daha yüksek risk altındadır. Gabapentin ve pregabalin, nöbetler, sinir ağrısı ve huzursuz bacak sendromu gibi çeşitli durumlar için FDA onaylıdır.

FDA değerlendirmesi, genellikle gabapentinoidler olarak adlandırılan bu ilaçların kullanımının, reçeteli tıbbi kullanımın yanı sıra yanlış kullanım ve kötüye kullanım için arttığını göstermektedir.

Gabapentinoidler genellikle solunum depresyonu riskini artıran CNS depresanları ile birleştirilir. CNS depresanları arasında opioidler, anti-anksiyete ilaçları, antidepresanlar ve antihistaminikler bulunur. Gabapentinoidleri tek başına alan sağlıklı bireylerde ciddi solunum problemleri riskini destekleyen daha az kanıt vardır.

FDA, tüm FDA onaylı ilaçları rutin izlemelerinin bir parçası olarak bu ilaçları izlemeye devam edecektir.

Gabapentinoidler nedir ve bana nasıl yardımcı olabilirler?

Gabapentinoidler, omurilik yaralanması, zona ve diyabetten kaynaklanan kısmi nöbetler ve sinir ağrısı gibi çeşitli durumları tedavi etmek için FDA onaylıdır. Diğer onaylanmış kullanımlar fibromiyalji ve huzursuz bacak sendromunu içerir. Gabapentin ilk olarak 1993’te ve pregabalin ilk olarak 2004’te onaylanmıştır. Gabapentin Neurontin ve Gralise markaları altında ve ayrıca jenerik olarak pazarlanmaktadır. Gabapentin enacarbil, Horizant markası altında pazarlanmaktadır. Pregabalin, Lyrica ve Lyrica CR markaları altında ve ayrıca jenerik olarak pazarlanmaktadır. Pregabalin, Program V kontrollü bir maddedir; bu, Uyuşturucu Uygulama İdaresi (DEA) tarafından planlanan ilaçlar arasında kötüye kullanım için daha düşük bir potansiyele sahip olduğu anlamına gelir, ancak bazı fiziksel veya psikolojik bağımlılığa yol açabilir.

Hastalar ve bakıcılar solunum problemleri durumunda ne yapmalıdır?

Hastalar ve bakıcılar, siz veya bakmakta olduğunuz biri solunum yolu sorunları belirtileri yaşarsa derhal tıbbi yardım almalıdır, çünkü bunlar yaşamı tehdit edebilir. İzlenecek semptomlar şunları içerir:

 • Karışıklık veya oryantasyon bozukluğu
 • Olağandışı baş dönmesi veya sersemlik
 • Aşırı uyku hali veya uyuşukluk
 • Yavaşlamış, sığ veya zor nefes alma
 • Tepkisizlik, yani bir kişi normal tepki vermiyor veya tepki vermiyor ya da onları uyandıramazsınız
 • Özellikle dudaklarda, parmaklarda ve ayak parmaklarında mavimsi renkli veya renkli cilt

Reçeteli ve reçetesiz (OTC) ilaçlar ve alkol gibi diğer maddeler de dahil olmak üzere, aldığınız tüm ilaçlar hakkında daima sağlık uzmanınızı bilgilendirin.

Riskim nedir?

Tüm ilaçların, reçete edildiği şekilde doğru kullanıldıklarında bile yan etkileri vardır, ancak genel olarak bir ilacı almanın yararları bu risklerden daha ağır basar. İnsanların sağlıklarına, kullandıkları diğer ilaçlara, sahip oldukları hastalıklara, genetiklere ve diğer birçok faktöre bağlı olarak tüm ilaçlara farklı tepkiler verdiğini bilmek önemlidir. Sonuç olarak, birinin gabapentinoid alırken bu yan etkileri yaşama olasılığını belirleyemiyoruz. Kişisel sağlık uzmanınız sizi en iyi tanır, bu nedenle aldığınız diğer tüm ilaçları ve ilaçlarınızı kullanırken herhangi bir yan etki yaşarsanız, onlara her zaman söyleyin.

Gabapentinoidlerin yan etkilerini nasıl bildirebilirim?

FDA’nın ilaçlarla ilgili güvenlik sorunlarını izlemesine yardımcı olmak için, hastaları ve sağlık bakım uzmanlarını, sayfanın altındaki bilgileri kullanarak gabapentin, pregabalin veya diğer ilaçları içeren yan etkileri FDA MedWatch programına bildirmeye teşvik ediyoruz.

Gabapentinoidler Hakkında Gerçekler

 • > Gabapentinoidler arasında gabapentin ve pregabalin bulunur. Kısmi nöbetler de dahil olmak üzere çeşitli durumları tedavi etmek için FDA onaylıdırlar; omurilik yaralanması, zona iyileşmesi veya diyabetin ardından hasarlı sinirlerden kaynaklanan ağrı; fibromiyalji; ve orta ila şiddetli birincil huzursuz bacak sendromu.
 • > Gabapentin Neurontin ve Gralise markaları altında ve jenerik olarak pazarlanmaktadır. Gabapentin enacarbil, Horizant markası altında pazarlanan bir gabapentin ön ilacıdır.

>> Gabapentin, İlaç Uygulama İdaresi (DEA) tarafından kontrollü bir madde olarak programlanmamıştır. Gabapentin 1980’lerde ve 1990’ların başında geliştirildiğinde bir insan istismarı sorumluluk değerlendirmesi yapılmamıştır.

>> Gabapentin tablet, kapsül, solüsyon ve uzatılmış salımlı tablet olarak mevcuttur.

 • > Pregabalin, Lyrica ve Lyrica CR markaları altında ve jenerik olarak pazarlanmaktadır.

>> Pregabalin, Çizelge V kontrollü bir maddedir; bu, kötüye kullanım potansiyelleri nedeniyle DEA tarafından planlanan ilaçlar arasında kötüye kullanım için daha düşük bir potansiyele sahip olduğu, ancak bazı fiziksel veya psikolojik bağımlılığa yol açabileceği anlamına gelir.

>> Pregabalin bir kapsül, solüsyon ve uzun süreli salimli tablet olarak mevcuttur.

 • > Gabapentinoidlerin yaygın yan etkileri arasında uyuşukluk, baş dönmesi, bulanık veya çift görme, koordinasyon ve konsantrasyon güçlüğü ve ellerin, bacakların ve ayakların şişmesi yer alır.

Hastalar ve Bakıcılar için Ek Bilgiler

 • > FDA, opioidler gibi merkezi sinir sistemini (CNS) baskılayan diğer ilaçlarla birlikte gabapentin (Neurontin, Gralise, Horizant) veya pregabalin (Lyrica, Lyrica CR) alındığında ciddi solunum sorunlarının oluşabileceği konusunda uyarmaktadır. Altta yatan solunum problemleri veya yaşlılarda. Sağlıklı bireylerde tek başına gabapentinoidlerle ciddi solunum problemleri riskini destekleyen daha az kanıt vardır ve ek kanıtlar için bu popülasyonu izlemeye devam edeceğiz.
 • > Solunum sorunları yaşamı tehdit edici olabilir, bu nedenle siz veya bakmakta olduğunuz biri aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsa derhal tıbbi yardım alın:

>> Karışıklık veya yönelim bozukluğu

>> Olağandışı baş dönmesi veya baş dönmesi

>> Aşırı uyku hali

>> Yavaşlamış, sığ veya zor nefes alma

>> Tepkisizlik, yani kişinin normal tepki vermemesi veya tepki vermemesi veya onu uyandıramamanız

>> Özellikle dudaklarda, parmaklarda ve ayak parmaklarında mavimsi veya renkli cilt

 • > Gabapentinoidleri her zaman reçete edildiği şekilde alın. İlaçtan daha fazla almayın veya reçete edilenden daha sık almayın çünkü bunu yapmak ciddi sorunlara veya ölüme neden olabilir.
 • > Reçeteli ve reçetesiz (OTC) ilaçlar da dahil olmak üzere, aldığınız tüm ilaçlar hakkında her zaman tüm sağlık uzmanlarınıza bilgi verin. Mevcut tüm ilaçlarınızın bir listesini cüzdanınızda veya kolayca bulabileceğiniz başka bir yerde tutmanız faydalı olacaktır. İlaç Kaydım’ı doldurabilir ve bir kopyasını yazdırabilirsiniz.
 • > Bir gabapentinoid için her reçete aldığınızda hasta İlaç Kılavuzunu okuyun. İlaç Rehberi, ilacınızla ilgili yeni veya diğer önemli bilgilerle güncellenecektir. İlaç Rehberi, bilmeniz gereken önemli şeyleri açıklar. Bunlar, yan etkileri, ilacın ne için kullanıldığını, diğer ilaçlarla etkileşimlerini, nasıl doğru şekilde alınacağını ve saklanacağını ve ilacı alırken dikkat edilmesi gereken diğer hususları içerir.
 • > Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa sağlık uzmanınızla konuşun.
 • > FDA’nın ilaçlarla ilgili güvenlik sorunlarını izlemesine yardımcı olmak için, bu sayfanın altındaki “FDA ile İletişim” kutusundaki bilgileri kullanarak gabapentin, pregabalin veya diğer ilaçların yan etkilerini FDA MedWatch programına bildirin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *